Yzopové pastilky proti kašli

  Pokud jste nemocní a bolí vás v krku, dáte za léky proti této bolesti a proti kašli cokoli. V tu chvíli vás nezajímá, že tyto prostředky proti kašli jsou předražené a skoro nepomáhají. S odstupem času si ale řeknete, jestli neexistuje něco, co si můžete připravit doma, a s polovičními náklady? Odpověď zní: ano, můžete, a to dokonce s časovým předstihem. Pomoci může třeba Yzop. Pastilky proti kašli jsou oblíbeným způsobem, jak si ulevit od dráždivého kašle. Kupované pastilky jsou obvykle plné cukru (neorganického typu) s porcí potravinových barviv pro lepší vzhled a stopami sóji. Tyto jmenované ingredience sice nepatří mezi ty nejhorší na světě, ale většinou se jim snažíme co nejvíce vyhýbat. Proto v tomto článku uvedeme poměrně jednoduchý recept na domácí pastilky proti kašli.

Jakou bylinku použít?

Do těchto pastilek můžete použít jakoukoli bylinku, o které více, že pomáhá proti kašli. Patří sem tymián, máta, yzop, jablečník, kůra z borovice, řebříček, šalvěj, divizna a samozřejmě zázvor. Tento seznam rozhodně není úplný, takže neváhejte hledat stále nové a nové příchutě pro své pastilky. Už jste někdy slyšeli o yzopu? Jedná se o ne zcela běžnou bylinku. Pomáhá uvolnit sliznici, zbavit se kongescí a uklidnit bolest v krku. Může dokonce pomoci snížit dobu nachlazení a chřipky! Takže se zdá, že yzop je ta správná bylina do pastilek proti kašli.

Domácí yzopové pastilky proti kašli

Kromě tří ingrediencí uvedených níže budete také potřebovat nádobu, které vám pastilky vytvarují. Můžete si koupit speciální formičky na pastilky, nebo použít něco, co se jim podobá – například tvořítko na led. Ingredience:

  • 1 lžíce sušeného yzopu,
  • 75 ml vody,
  • 75 ml medu.

Postup:

  1. Nejprve je potřeba připravit si odvar. Vodu přivedeme k varu a přidáme yzop. Povaříme tak pět minut, odstavíme a necháme přikryté asi 30 minut. Poté slijeme.
  2. Med nalijeme spolu s odvarem do malého hrnce. Vařte ho pozvolna na teplotu 150 °C. Pokud nemáte teploměr, můžete zkusit test – kapku medu dejte do ledové vody. Pokud med ztvrdne, máte 150 °C.
  3. Jakmile dosáhne med požadované teploty, odstavte ho.
  4. Výslednou směs nalijeme do připravené formy (nejlépe silikonové, aby vám pastilky šly snadno vyklepat).
  5. Nechte pastilky zchladnout a ztvrdnout.
  6. Poté pastilky vyklepejte z formy a obalte je v moučkovém cukru (nebo jilmu pravého v prášku).
  7. Skladujte v lednici nebo mrazáku.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here