Wasabi – japonská bylinka známá svou ostrou chutí, používaná převážně v sushi a sashimi

Wasabi (Eutrema japonicum) - japonská bylinka známá svou ostrou chutí, používaná převážně v sushi a sashimi
foto: envato

Wasabi, vědecky známé jako Eutrema japonicum, je oblíbená japonská bylinka, známá především pro svou ostrou a intenzivní chuť. Tato bylinka je klíčovou součástí tradiční japonské kuchyně, zejména při přípravě sushi a sashimi.

Charakteristika wasabi

Wasabi je známé svým silným a pronikavým aroma a ostrou chutí, která je často srovnávána s hořčicí nebo křenem. Na rozdíl od chilli papriček, jejíž ostrá chuť je dlouhodobější a pálí v ústech, ostrý efekt wasabi je krátkodobější a více koncentrován do nosních dutin.

Použití wasabi v kuchyni

Tradičně se wasabi používá jako koření k sushi a sashimi, kde pomáhá zdůraznit chuť ryby a má také antibakteriální vlastnosti. Wasabi může být také použito v omáčkách, marinádách a jako doplněk k různým japonským pokrmům.

Wasabi (Eutrema japonicum) - japonská bylinka známá svou ostrou chutí, používaná převážně v sushi a sashimi
foto: envato

Pěstování wasabi v České republice

Pěstování wasabi v České republice může být výzvou, protože rostlina vyžaduje specifické podmínky. Wasabi nejlépe roste v chladném, vlhkém a stínovém prostředí, podobném podmínkám v japonských horských potocích. Pro úspěšné pěstování je nutné zajistit stálou vlhkost půdy a chránit rostlinu před přímým sluncem a mrazem. Může být pěstována ve venkovních záhonech s dostatečným stínem nebo ve skleníku.

Sklizeň a zpracování wasabi

Nejvíce ceněnou částí rostliny wasabi je její kořen, který se po dosažení požadované velikosti jemně nastrouhá těsně před podáváním. Listy wasabi mohou být také konzumovány a přidávány do salátů nebo jako koření do různých pokrmů.

Součást japonské kuchyně

Wasabi je fascinující a jedinečná součást japonské kuchyně, známá pro svou ostrou a intenzivní chuť. Ačkoliv je pěstování wasabi v České republice náročné kvůli specifickým požadavkům na prostředí, může být zajímavým doplňkem pro zahrádkáře, kteří chtějí experimentovat s netradičními plodinami.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here