Drobné žluté kuličky květů vratiče najdete všude v přírodě. Vratič možná sbíráte a sušíte jako součást květinových dekorací a možná ho znáte jako základní přísadu silně alkoholického nápoje absint. Jedná se o jedovatou bylinu, ale nejen to. Možná se vyplatí vědět toho o této rostlince víc.
Využití v přírodní medicíně
Latinské jméno vratiče pochází z řeckého athanatos, tedy nesmrtelnost. Ve středověku byl používán ke konzervaci těl, k balzamování.
Od nepaměti se vratič užíval proti střevním parazitům, roupům a škrkavkám. Jelikož způsobuje překrvení malé pánve, byl prostředkem, jak vyvolat potrat. Léčitelé jej používali také v případech horečky, zažívacích obtíží, při léčbě zácpy či dny. Na bolest kloubů se z listů, květů a semen vratiče připravovala koupel.
Tradici má též jako odpuzovač hmyzu, protože obsahuje různé esenciální terpeny a fenoly, triterpeny a hořčiny, stejně jako například kafr. Sušený se věšel do okna proti mouchám, vyráběl se z něj postřik na rostliny, zavěšoval se do skříní proti molům a do domu proti komárům.
Použití v moderní medicíně
Vybalancovat toxickou a léčivou dávku účinné látky, kterou vratič obsahuje, je velmi těžké. Od jeho vnitřního užívání se zcela ustoupilo, kromě toho, že bývá součástí homeopatik.
Jelikož má ale výborné výsledky při zevním použití, působí antirevmaticky a anitibioticky, užívá se stále.
-
Odvar na špatně hojící se rány a nemoci kůže
Budete potřebovat:
- 2 hrsti čerstvého nebo sušeného vratiče
- 500 mililitrů vody
Bylinu přelijte vroucí vodou a přikryjte. Zakrytý nálev nechejte louhovat 15 minut. Poté přeceďte a vylijte do vany s teplou vodou. V lázni setrvejte alespoň 20 minut.
Postup při otravě vratičem
Měli byste okamžitě vyvolat zvracení, podat živočišné uhlí a zavolat lékařskou pomoc.
Vratič obecný rozhodně není základní přísadou absinthu, pokud někdo zná alkohol s vratičem, tak to určitě není absinth. Základní přísadou absinthu je totiž pelyněk pravý.