Vratič obecný: víc než jen jed či přísada absintu

vratic obecny

Drobné žluté kuličky květů vratiče najdete všude v přírodě. Vratič možná sbíráte a sušíte jako součást květinových dekorací a možná ho znáte jako základní přísadu silně alkoholického nápoje absint. Jedná se o jedovatou bylinu, ale nejen to. Možná se vyplatí vědět toho o této rostlince víc.

Využití v přírodní medicíně

Latinské jméno vratiče pochází z řeckého athanatos, tedy nesmrtelnost. Ve středověku byl používán ke konzervaci těl, k balzamování.

Od nepaměti se vratič užíval proti střevním parazitům, roupům a škrkavkám. Jelikož způsobuje překrvení malé pánve, byl prostředkem, jak vyvolat potrat. Léčitelé jej používali také v případech horečky, zažívacích obtíží, při léčbě zácpy či dny. Na bolest kloubů se z listů, květů a semen vratiče připravovala koupel.

Tradici má též jako odpuzovač hmyzu, protože obsahuje různé esenciální terpeny a fenoly, triterpeny a hořčiny, stejně jako například kafr. Sušený se věšel do okna proti mouchám, vyráběl se z něj postřik na rostliny, zavěšoval se do skříní proti molům a do domu proti komárům.

Použití v moderní medicíně

Vybalancovat toxickou a léčivou dávku účinné látky, kterou vratič obsahuje, je velmi těžké. Od jeho vnitřního užívání se zcela ustoupilo, kromě toho, že bývá součástí homeopatik.

Jelikož má ale výborné výsledky při zevním použití, působí antirevmaticky a anitibioticky, užívá se stále.

  • Odvar na špatně hojící se rány a nemoci kůže

Budete potřebovat:

  • 2 hrsti čerstvého nebo sušeného vratiče
  • 500 mililitrů vody

Bylinu přelijte vroucí vodou a přikryjte. Zakrytý nálev nechejte louhovat 15 minut. Poté přeceďte a vylijte do vany s teplou vodou. V lázni setrvejte alespoň 20 minut.

Postup při otravě vratičem

Měli byste okamžitě vyvolat zvracení, podat živočišné uhlí a zavolat lékařskou pomoc.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

1 komentář

  1. Vratič obecný rozhodně není základní přísadou absinthu, pokud někdo zná alkohol s vratičem, tak to určitě není absinth. Základní přísadou absinthu je totiž pelyněk pravý.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here