Česky:
Vitánie snodárná |
Latinsky:
Withania somnifera |
Slovensky:
Vítania uspávajúca |
Vitánie snodárná (lat. Withania somnifera) je taktéž známá pod názvem Ashwagandha (ašvaganda). Je to jakýsi druh „ženšenu“ ayurvédské medicíny, což je tradiční indická medicína (někdy se jí říká také indický ženšen). Je považována za adaptogen, což znamená, že zlepšuje fyzickou energii.
Léčivé účinky
- Zvyšuje odolnost proti nachlazení a infekcím.
- Zvyšuje sexuální kapacitu a plodnost.
- Posiluje celkovou imunitu.
- Zlepšuje vitalitu člověka.
- Pozitivně působí na centrální nervový systém.
- Reguluje krevní cukr.
- Působí jako léčba a prevence proti rakovině.
- Redukuje stres.
Použití a přípravky
Vzhledem k tomu, že vitánie se tradičně používá k léčbě různých onemocnění spojených s poškozením nervových tkání, které souvisejí s destruktivními molekulami známými jako volné radikály, někteří vědci věří, že bylina může mít antioxidační vlastnosti. Poškození volných radikálů hraje roli při normálním stárnutí a v takových neurologických stavech, jako je epilepsie, Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba.
- Léčivé látky pro dosažení všech zdravotních přínosů jsou obsaženy ve všech částech rostliny – v kořenu, listech i plodech.
- Prodává se ve formě kapslí, pilulek i tinktur.
- Rostlinu si můžete pěstovat i doma.
O vitánii
Vitánie snodárná (withania somnifera) má svůj původ v Indii. Kvůli tomu a také díky všestrannému lékařskému použití se jí říká indický ženšen. Je možné ji pěstovat i v interiérech v České republice, ačkoli se jedná o polokeř vysoký až jeden metr.
Vitánie je vytrvalá rostlina, která obsahuje nespočet jasně zelených listů. Na pěstování není nijak náročná, ale nemá ráda zimu, proto se nedoporučuje její výsadba venku – v České republice je na ni příliš silná zima.
Její plody připomínají tak trochu mochyni, jen bobule jsou zbarvené červeně. Ty je pak možné použít pro jejich zdravotní přínosy.
Kontraindikace:
Kontraindikace pro užívání vitánie snodárné je těhotenství a kojení. Dbát na opatrnost by měly také osoby trpící epilepsií nebo nespavostí (mohou nastat nežádoucí interakce s tabletami na spaní a antiepileptiky, které obsahují barbituráty). Nekombinujte s alkoholem, relaxační účinky obou se násobí. Zapovězeny jsou i antidepresiva, s výjimkou těch z IMAO skupiny. Po konzultaci s lékařem mohou vitánii užívat i děti od šesti let.
Obecně se užívání této bylinky nedoporučuje při autoimunitních onemocněních. Vitánie totiž posiluje imunitní systém, takže může zesílit auto-agresivní reakce těla a inhibovat žádoucí imunosupresivní účinek podávaných léků. Výjimka byla pozorována pouze v případě nemocí, ovlivňujících činnost štítné žlázy, i zde by však měla být vitánie užívána s opatrností.
Vysaďte přípravky z vitánie dva týdny před plánovanou operací, její uklidňující účinek na nervový systém může zvýšit účinek anestetik.
Při velmi vysokých dávkách se může objevit nevolnost, zvracení apod. Vitánie by měla být vždy užívána s jídlem.