Bylinka s romantickým názvem večernice vonná nejvíce voní právě navečer

vecernice
Foto: Andrew Butko / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Večernice vonná: Kdybyste chtěli vyzkoušet trochu netradiční bylinku, která však byla již odpradávna využívána jako lék proti kašli nebo nemocem dýchacího systému, zkuste v přírodě kolem sebe najít večernici.

Jak rostlina vypadá

Večernice vonná je dvouletá nebo vytrvalá bylina, která dorůstá 40–120 cm výšky, její květy jsou purpurové až fialové.

vecernice vonna
Foto: blueskygirl from Rural, USA / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)

Kde bylinka roste

Večernice původně pochází z jižní Evropy, Ruska, Střední Asie a severozápadní Číny. Odtud se ale rozšířila do všech koutů světa včetně Austrálie a Nového Zélandu. Protože je nenáročná, roste téměř všude ve volné přírodě, pěstuje se též jako okrasná – nejvíce voní právě večer, kdy vám provoní celou zahrádku.

Využití v kuchyni

Večernice se využije v kuchyni, kde můžete použít jak květy, tak mladé výhonky, mladé lístky, a dokonce i naklíčená semena. Chuť všech částí je nahořklá a poněkud ostřejší (připomíná řeřichu). Květy jsou velmi vhodné na ozdobu jídel.

Jarní detoxikace

Bylinka je také vhodná k jarní detoxikaci organismu, protože obsahuje velké množství vitamínu C, dále je močopudná a potopudná, a díky tomu pomáhá tělu zbavit se škodlivých látek.

Další použití

Večernice zlepšuje trávení, napomáhá uvolňování hlenů, pomáhá při kašli. Zevně se používá na léčení kožních onemocnění a zánětů. Stejně tak ji můžete použít jako oplach na vlasy, které posiluje. Ze semen se vyrábí olej, který hydratuje pokožku a také pomáhá při kožních onemocněních.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here