Pravděpodobně u žádné z plodin na trhu nenajdeme tolik různých odrůd jako právě u papriky. Papriky obsahují více vitaminu C než citrusové plody, najdeme v nich vitaminy skupiny B a E či provitamin A. Také jsou bohatým zdrojem draslíku, hořčíku a fosforu a mají i slušné zásoby zinku, mědi, železa a jódu.
Léčivé účinky
Díky obsahu účinných látek papriky snižují krevní tlak a zvyšují odolnost cév proti arterioskleróze. Pravidelná konzumace se doporučuje při zvýšené hladině cholesterolu, křečových žilách, zánětech žil a žilní nedostatečnosti. Pomáhá také při bolestech kloubů a svalů.
K léčbě paprikou se používají především pálivé druhy, tedy feferonky. Ty obsahují látku zvanou kapsaicin, který urychluje metabolismus, zlepšuje krevní oběh, podporuje trávení, peristaltiku střev a hubí nebezpečné „průjmové“ bakterie ve střevech (Salmonelly, Shigelly, E.coli). Zevně se používají na obklady kloubů, protože velmi silně zahřívají a dráždí pokožku, čímž dochází k většímu prokrvení a úlevě od bolesti.
Pěstování
Papriky se obvykle pěstují ve sklenících. Ale nemusíte se bát, pěstovat je lze i na záhonku nebo v truhlíku na parapetu. Dokonce je možné pěstovat je i doma v květináči, například feferonky. Je jen potřeba zvolit vhodnou odrůdu pro to které stanoviště.
Vyrobte si paprikové přípravky pro zdraví:
- Prášek z papriky
Papriky usušte, rozemelte nebo rozmixujte na prášek a užívejte 3x denně 0,1 gramu při průjmu, dyspepsii, na povzbuzení krevního oběhu a střevní peristaltiky.
- Tinktura z feferonek
Čerstvé feferonky pokrájejte a zalijte vodkou tak, aby byly potopené. Nechejte louhovat 10 dní, poté slijte a užívejte 3x až 4x denně 10 až 12 kapek před jídlem – na podporu trávení a krevního oběhu.
Pro zevní užití smíchejte trochu tinktury s trochou oleje a mažte na bolavé klouby.