Tvářenka z červené řepy

Tvářenka, někdy nazývaná jako růž, je jedním z nejoblíbenějších produktů make-upu. Používá se k vytvoření červených tváří a zvýraznění lícních kostí s cílem poskytnout mladší vzhled. Avšak s komerčními tvářenkami může být problém. Obsahují chemikálie, jako je hydroxid amonný. Chemikáliím se chceme co nejvíce vyhýbat, protože negativně ovlivňují naše zdraví (například narušení endokrinního systému, podráždění kůže, očí nebo plic, ale také vznik rakoviny).

Historie tvářenky

Dříve se věřilo, že ženy, které tvářenku používaly, mají méně než žádoucí etické chování. I tak má ale tvářenka poměrně dlouhou historii. Už po staletí si ženy z afrických kontinentů a dokonce ženy v bibli barvili své tváře do červeného odstínu. Používaly k tomu plodiny, jako jsou drcené moruše nebo jahody, červená řepa a červený amarant. Proto když si doma vyrobíme tvářenku z červené řepy, není to až tak neobvyklé. Udělat si vlastní make-up je snadné a budete potřebovat jen pár ingrediencí. Pokuste se získat správný odstín a texturu, která vám bude vyhovovat.

Omlazující tvářenka z červené řepy

Příprava vám zabere 5-10 minut. Vyrobíte si okolo 60 g tvářenky. Ingredience:

 • 2 lžíce červené řepy v prášku (velmi jemně namletého – popřípadě použijte vlastní mlýnek a směs ještě jednou namelte).
 • 1 lžíce arrowroot v prášku.
 • 1 špetka skořice (pro tmavší barvu) NEBO špetku mletého zázvoru (pro světlejší barvu).
 • 2-3 kapky levandulového esenciálního oleje.
 • 2-3 kapky frankincense esenciálního oleje.

Postup:

 1. Všechny suché ingredience (červená řepa, arrowroot, skořice nebo zázvor) dejte do misky a dobře promíchejte.
 2. Přidejte esenciální oleje a znovu dobře promíchejte.
 3. Umístěte do nádoby, ze které si budete tvářenku nanášet. Mělo by se jednat o vzduchotěsnou nádobku.
 4. K nanášení použijte štětec. Pokud se vám výsledná směs zdá příliš tmavá, přimíchejte zázvor. Pokud je naopak příliš světlá, přidejte skořici.

Použité ingredience a jejich význam

Prášek z červené řepy

Červená řepa je plná antioxidantů, má protizánětlivé vlastnosti a příznivé účinky proti stárnutí. Tyto bonusy vám zajistí červená řepa jak v potravě, tak také v kosmetice. V tomto receptu slouží červená řepa taktéž jako barvivo.

Arrowroot

Prášek Arrowroot je přirozená složka, která pomáhá udržovat silný imunitní systém díky obsahu vitaminu C. Navíc je vitamín C skvělý pro pokožku tím, že pomáhá odstranit ty nepříjemné hnědé skvrny, které se vytvořily kvůli invazi volných radikálů. Hraje také roli v syntéze kolagenu.

Skořice

Skořici používáme pro její barvu. V tomto receptu použijte skořici, pokud máte tmavší, opálenější pleť. Přidávejte ji postupně, abyste docílili co nejpřirozenějšího vzhledu. Skořice obsahuje antioxidanty a má protizánětlivé vlastnosti. Navíc je to přírodní antibiotikum a obsahuje antimikrobiální účinky, které chrání pokožku před podrážděním, akné, vyrážkami, alergickými reakcemi a některými infekcemi.

Zázvor

Zázvor použijte v receptu, pokud máte světlou pleť. Zázvor pomáhá v boji proti infekci.

Esenciální oleje

 • Levandulový: má uvolňující účinky, obnovuje pleť, zpomaluje stárnutí a snižuje akné.
 • Frankincense: má uvolňující účinky, je silný adstringent, pomáhá snížit věkové skvrny, vzhled velkých pórů a zabraňuje vráskám.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here