Domácí tinktura proti hmyzu. Vyrobte si ji doma

Letní období máme pomalu ale jistě za sebou a teď už nás čeká dlouhá a pro mnohé nekonečná zima. Co si počít o těchto chladných zimních večerech? Někdo se věnuje háčkování, jiný sebevzdělávání a další třeba jen sledování televize. Ale co když ani jedno z toho není pro vás? Nabízíme tip, jak si ukrátit dlouhé večery – výrobou repelentních prostředků (tinktura) – jak pro vás, tak například pro vaše domácí mazlíčky.

tinktura na hmyz

Výhodou tohoto přípravku není jen vyplnění volného času, mnohem větší váhu má jeho ekologická i ekonomická stránka. Šetříte životní prostředí, svou peněženku a v neposlední řadě si můžete být jisti, že se neosypete.

Recept si můžete upravit podle ingrediencí, které zrovna máte doma.

Potřebujete:

  • Destilovaná voda
  • Vilínová voda (případně líh)
  • Sušené nebo čerstvé bylinky: levandule, máta peprná, hřebíček, citronella, citronová tráva, rozmarýn, tymián, šanta kočičí.

Jak na to:

Hrnek vody – cca 250 ml svaříme se 3 až 4 polévkovými lžícemi bylinek v kombinaci, kterou si zvolíte. Rozmixujte, přikryjte a nechte vychladnout. Poté sceďte a odvar smíchejte s vilínovou vodou. Přelijte do vhodné lahvičky a skladujte nejlépe v lednici.

Pokud nemáte všechny ingredience, repelent lze vytvořit i z jiných poměrů. Obecně potřebujete ocet, vodku nebo čtyřicetiprocentní líh, vilínovou vodu a kokosový olej v kombinaci s esenciálními oleji, bylinkami nebo česnekem.

Za uši, na krk nebo do podpaží se stačí natřít například levandulovým olejem.

Předkládáme ještě jeden jednoduchý recept:

Potřebujete:

  • 1 pytlík rozmarýnu
  • 1 lžíce bílého vinného octa
  • 1 litr vody

Jak na to:

Vodu přivedeme k varu a necháme odstát. Přisypeme sáček s rozmarýnou, po vychladnutí scedíme a přidáme ocet. Připravenou tinkturu skladujeme v lednici.

A jak je to s těmi domácími mazlíčky? Oba repelenty lze na jejich srst před procházkou rozprášit. Dejte ale hlavně pozor na čumák a oči! Přírodní repelent hmyz nehubí, svým zápachem jej pouze odpuzuje, proto nelze počítat se stoprocentním účinkem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here