Tea tree oil a výhody jeho užívání. Víte, jaké to jsou?

  Tea tree oil je také známý jako olej melaleuca. Olej z čajovníku (neboli tea tree oil) by se neměl zaměňovat s čajovým olejem (tea oil), sladkým kořením a olejem z lisovaného semena čajovníku Camellia sinensis nebo čajového oleje Camellia oleifera.

Historie

Domorodci Bundjalung, kteří se v minulosti nacházeli v již známém Novém Jižním Walesu v Austrálii, sbírali listy z čajovníku a lámali je (podobně jako listy aloe). Pak si jimi léčili popáleniny, řezná zranění a kousnutí hmyzem. Listy taktéž zpracovávali do jemné pasty jako obvaz na rány. Rozdrcené listy rostliny byly také aplikovány na tělo jako odpuzovač hmyzu. Domorodci tohoto kmene vyučovali kapitána Cooka, jak vařit listy, aby vytvořili kořeněný čaj, a proto Cook nazval tuto rostlinu „čajovníkem“. Na počátku devadesátých let vědci australské univerzity zahájili studii o esenciálním oleji z čajovníku. Jejich účelem bylo vyšetřit a ověřit léčebné vlastnosti oleje z čajovníku, zejména antimikrobiální výhody oleje. Olej z čajovníku prokázal široké spektrum schopností v léčbě bakteriálních, plísňových a virových infekcí. Tito výzkumní pracovníci již od té doby obhajovali jeho přijetí jako topického antimikrobiálního činidla.

Výroba

Olej z čajovníku se vyrábí parní destilací listů australské Melaleuca alternifolia. M. alternifolia je druh rostlin, který roste pouze v Austrálii a pochází ze severního Nového Jižního Walesu. Sklízení listů z tea tree není snadné, protože tyto rostliny rostou v bažinách zamořených hady a hmyzem. Strojní zařízení za těchto podmínek nelze využívat, takže listy musí být řezány ručně. Pracovníci používají mačety k řezání výhonků a pak použijí nůž na odřezání listů z větví. Zdá se, že ořezávání tea tree rostlině nikterak neškodí, naopak – pravidelné ořezávání podporuje jejich růst. Poškození stromů nebo okolního ekosystému není způsobeno, protože strojní zařízení nelze použít. Listy se pak umístí do parního destilátoru. Olej je tažen z listů, plave na povrchu vody ve sběrných nádržích. Olej z čajovníku prochází procesem filtrace, než se nalije do kontejneru. Vzhledem k tomu, že tento olej získal skvělou pověst a popularitu, byly zavedeny plantáže čajových stromů, kde se produkt pěstuje ekologicky.

Složení

Rostlinný olej obsahuje více než 100 samostatných součástí. Jedná se převážně o monoterpeny, sesquiterpeny a jejich alkoholové formy. Olej z čajovníku obsahuje alespoň 30 % terpinen-4-olu, který způsobuje většinu antimikrobiální aktivity.

Léčivé použití

Tea tree oil se ukázal jako účinný při léčbě kožních infekcí. Ať už je příčinou infekce bakteriální, houbový nebo virový původ, tea tree olej pracuje k jejímu uzdravení. Přestože poskytuje silné účinné látky, čajovníkový olej nevykazuje nebezpečné vedlejší účinky. Tento světle žlutý nebo bezbarvý olej voní podobně jako eukalyptus. Přestože obsahuje více než 100 sloučenin, dosud bylo identifikováno pouze 79 látek. Některé z těchto sloučenin nebyly nalezeny nikde jinde v přírodě. Olej z čajovníku je účinný v různě silných formách při léčbě akné, artritidy, infekčních vředů, herpetických lézí a bradavic. Olej z čajovníku může být zředěn olivovým olejem a stříkán na podrážděnou oblast, jako v případě artritidy nebo dny. Pokud olej přidáme do vody do koupele, dosáhneme uklidnění celé oblasti kůže.

Zklidňuje pokožku

Olej z čajovníku může zmírnit příznaky drobných popálenin, popraskaných rtů, vyrážky z neštovic, lupů, suché kůže, ekzému. Přírodní olej působí také jako antiseptická léčba drobných řezů.

Zmírňuje nachlazení

Několik kapek umístěných do horké lázně a držené nad nosem pomocí hadříku usnadňuje dýchání, zmírňuje bolesti hlavy, nachlazení, astma a bronchitidu.

Hodnota přirozené léčby

Obliba přírodních léčiv pro zdravotní problémy opět získává na síle. V historii, před vznikem „moderní“ medicíny, byla přirozená léčba jediná dostupná léčba. Během staletí nalezly domorodé národy řadu rostlin, které účinně léčily různá onemocnění. Dnes, s problémy, které vzrostly z nadužívání antibiotik a jiných léků, a nežádoucí účinky způsobené používáním mnohých z nich, dochází k navracení se k této léčbě. Vzhledem k širokému spektru virových, mikrobiálních a houbových patogenů, proti kterým je tea tree oil účinný, je jeho použití stále více rozšiřováno. bylinkopedie koupit bylinky a produkty    

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here