Tamarind není jen kulinářskou delikatesou, může vám pomoci i se zdravím

tamarind indicky
Zdroj foto: pixabay

Tamarind indický (Tamarindus indica), známý u nás také jako sladký tamarind, je ceněn zejména kvůli svým luskům, plným šťavnaté nakyslé dužiny (botanicky řečeno, jde vlastně o zdužnatělý míšek).

Lusky vydrží velmi dlouho po utržení a není tedy problém si je dopřát i v našich zeměpisných šířkách. Koneckonců, v upravené m stavu konzumujeme tamarind zcela běžně – je totiž součástí oblíbené worcestrové omáčky.

Proč právě tamarind? Obsahuje množství cenných látek a snadno se upravuje

Nejdříve si uděláme takové malé zdravotní okénko. Tamarind je totiž doslova nabitý prospěšnými látkami. Jde zejména o vitamíny C, B a E. Ve hře je ovšem také vápník, železo, draslík, mangan a fosfor. Posiluje imunitu a působí jako antioxidant.

A zapomenout nesmíme ani na množství prospěšné vlákniny, které pomáhá optimalizovat zažívání, prospívá zdraví našich střev a poradí si i s nepříjemnou zácpou. Pokud si koupíme již sušenou dužinu, můžeme ji přidat do nejrůznějších omáček, zeleninových směsí, marinád nebo čatní. Čerstvé plody tamarindu pak lze bez obav konzumovat syrové(pozor na tvrdá semena) nebo z nich připravit celou řadu chutných pokrmů.

tamarind
Zdroj foto: pixabay

Jak tamarind vlastně chutná?

Svým vzhledem a sladkokyselou chutí vám nejspíše bude připomínat sušené švestky. Je však o něco vláknitější a kyselejší. Označení „sladký tamarind“ tak není v tomto případě tak úplně na místě. Přesto ho lze bez obtíží konzumovat i bez jakékoli úpravy- zejména v letních měsících příjemně osvěží.

V obchodech vždy kupujte lusky nepoškozené, které nejeví žádné známky přesušení. Pokud už leží „na skladě“ dlouho, přijdou o většinu svého aroma. Nejlépe bývá k sehnání na začátku léta, kdy sezóna tamarindu v Asii vrcholí.

Tamarindovou pastu zvládnete za chvilku a lze ji i zamrazit

Cena za tamarindové lusky není právě nízká, ovšem jakékoliv produkty z nich jsou ještě násobně dražší. Tak proč si trochu v kuchyni nezaexperimentovat a nepustit se do přípravy vlastním silami? Nádherným příkladem za všechny je tamarindová pasta. Indické nebo indonéské kuchyni dokáže dodat ten správný nádech exotiky, a přitom jí stačí použít docela maličko. A už hotovou ji můžete bez problémů zavařit nebo zamrazit, takže vám vydrží opravdu dlouho.

TIP: Oblíbili jste si PAD THAI nudle? Za jejich nevšední chutí stojí právě tamarind.

maso
Zdroj foto: pixabay

Tamarindová pasta – recept

  • cca 300 gramů tamarindové dužiny (včetně semen)
  • 1 hrnek vody (250 ml)
  • 40 gramů třtinového cukru (pro větší autenticitu použijte palmový)

Lusky tamarindu vyloupejte a slupky odstraňte. Jde to snadno, rozmáčknete je i v prstech. Z menších kousků lusku, které na dužině ulpěly, si vůbec nic nedělejte. Zbavíte se jich při závěrečném pasírování.

Dužinu přeneste do hrnce a přidejte vodu. Vařte asi půl hodiny (někdy je nutné vodu ještě trochu dolít). Hotovou směs co nejlépe propasírujte. Zbýt by vám měla jen semena a dlouhá vlákna z dužiny. Po prvním pasírování tak doporučujeme zbytek ještě trochu naředit vodou a propasírovat znovu. Získáte tak opravdu maximum tamarindové pasty.

Vraťte ji na sporák, pár minut povařte, přidejte cukr a počkejte, než se rozpustí. A tamarindová pasta je připravena k použití. Uchovávejte ji v lednici a spotřebujte cca do měsíce. Můžete ji také zavařit do malých skleniček nebo po malých porcích zamrazit.

Ale nemusíte zůstávat jen u klasického receptu. Většina past z tamarindu se dochucuje kořením. Někdy jde o samotný zázvor nebo badyán, ale může jít i o osvědčené směsi koření. V Indii je to garam masala, v Thajsku zase sušený česnek, sečuánský pepř, badyán, fenykl a skořice. Hodí se také citronová tráva nebo pár lžiček vína. To všechno s tamarindem skvěle souzní.

Tamarindová limonáda pro překonání letních veder

Co budete potřebovat? Jen 50-60 sušené tamarindové dužiny. Tu smíchejte s 1,5 litru až 2 litry vody. Nechte vychladit a pijte během dne. Tamarind obsahuje látky, pomáhající organismu lépe snášet vysoké denní teploty.

Může vám také ulevit od zácpy nebo zažívacích potíží a potlačuje i nepříjemné nevolnosti a nutkání ke zvracení. A to platí i v těhotenství. Vhodnou kombinací je také kousek zázvoru nebo špetka skořice. Působení tamarindu násobí a skvěle se s snoubí i s jeho nevšední chutí.

Pleťová maska pro ucpané póry a problematickou pleť

A vyzkoušet můžete i ajurvédský kosmetický tip. Dvě lžíce sušeného tamarindu smíchejte s polovinou lžičky kurkumy a nařeďte horkou vodou (uvolní účinné látky) tak, aby byla výsledkem mírně tekutá pasta. Po mírném vychladnutí ji naneste na obličej a nechte 20 minut působit. Opakujte 2-3x týdně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here