Talinum latnaté

Česky:
Talinum latnaté
Latinsky:
Talinum paniculatum
Slovensky:
Talinum metlinatej

Talinum latnaté je malá sukulentní rostlina, používaná jako listová zelenina i prostředek lidového léčitelství. Pomáhá zejména při obtížích s trávením nebo při menstruačních bolestech. Znát ji můžete také pod názvy klenot Oparu, jávský ženšen, surinamský nebo cejlonský špenát či karurú.

talinum latnate

Léčivé účinky:

  • vysoké nutriční hodnoty
  • působí proti průjmům
  • projímadlo
  • ochrana jater a ledvin
  • antiseptikum
  • antibakteriální působení
  • léčba diabetu
  • regulace bolestivé menstruace
  • stimulace imunitního systému
  • zvyšuje energii a vytrvalost
  • omezuje růst některých typů
  • zvyšuje mozkovou aktivitu
  • zlepšuje kognitivní schopnosti
  • působí neuroprotektivně
  • pomáhá při gastrointestinálních problémech
  • léčí žaludeční a dvanáctníkové vředy
  • externě pro léčbu svrabu, křečových žil, hlubokých ran a popálenin

Použití a přípravky

Talinum latnaté je oceňováno domorodými národy jižní Ameriky a dalších tropických zemí již po mnoho let. Až donedávna byste ho však v žádném bylinkovém atlase nenašli. Teprve v posledních letech však byly provedeny četné studie, které testovaly obsah chemických sloučenin v této rostlině a jejich terapeutické vlastnosti. Většina těchto studií byla provedena v Nigérii, některé také v Brazílii, Indii, Tchaj-wanu, Číně, Pákistánu a Indonésii. Potvrdit mohly zejména antioxidační a protiprůjmové působení, ale také ochranu jater a ledvin, antiseptické a antibakteriální působení, příznivý vliv na diabetes a pozitivní působení na imunitní systém, stejně jako zvyšování energie a vytrvalost.

Uvedené terapeutické vlastnosti této bylinky jsou výsledkem obsahu bioaktivních látek, z nichž mezi nejdůležitější patří rozhodně: flavonoidy (kaempferol), alkaloidy, polyfenoly, třísloviny, saponiny (steroidní saponiny, saponin glykosidy), steroidy, sitosterol,  kyselina jablečná a kyselina oleanolová. Talinem také obsahuje vlákninu, aminokyseliny, omega-3 mastné kyseliny, pryskyřice, železo, vápník, draslík, hořčík, kadmium, měď, olovo, mangan a zinek. A je také bohatým zdrojem karotenoidů a vitaminů C, A, B1, B2 a B3.

Všechny tyto vlastnosti dělají z cejlonského špenátu účinný lék na gastrointestinální problémy (zejména průjem, žaludeční a dvanáctníkové vředy), poruchy jater (včetně poškození paracetamolem), diabetes, anémii a vysoký krevní tlak. Talinum lze rovněž používat externě pro křečových žil, hlubokých a špatně se hojících ran, popálenin a také pro rychlejší regeneraci podlitin.

Není bez zajímavosti, že v Nigérii se polévka z talia latnatého používá jako lék proti hypertenzi. V Indii se jeho listy zase přidávají do mléka a pomáhají lidem s diabetem. Ve vyšší dávce jsou pak ceněny jako afrodiziakum. Na Srí Lance se pak talinum používá pro léčbu plicních onemocnění, mužské neplodnosti a impotence, onemocnění sleziny, a také na průjem a proti menstruačním bolestem.

Talinum latnaté – kontraindikace:

Čerstvé listy talia latnatého by neměly být konzumovány osobami, trpícími ledvinovými kameny, artritidou a revmatoidní artritidou a to kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové, která může způsobit zhoršení těchto onemocnění. Vaření a blanšírování obsah této látky významně snižuje. V domorodých kulturách je užívání talia a doporučeno i těhotným a kojícím ženám nebo malým dětem, vzhledem nedostatku dostupných dat však totéž doporučit nemůžete. Bude třeba vyčkat dalších výzkumů.

O taliu latnatém:

Talinum latnaté je tropická sukulentní rostlina, obvykle rostoucí ve formě keře. Jeho výška obvykle nepřesahuje 80 cm a šířka pak 50 cm. Stejně jako u většiny sukulentů jsou jeho listy a stonky velmi křehké. Talinum je velmi citlivé na nízké teploty. Roste nejlépe ve vlhkých půdách, při teplotě asi 30 ° C – často se pěstuje třeba na okraji řeky Amazonky. Talinum je poměrně odolné vůči škodlivému hmyzu a chorobám, ovšem velmi chutná šnekům. Často je tedy pěstováno jako potrava na šnečích farmách.

Jeho malé květy jsou většinou růžové, ale mou být také bílé či žluté. Dekorativní kultivary s panašovanými listy se pro medicínské použití nehodí.

Uplatnění však nachází i v kuchyni. Čerstvé listy talia lze přidat do salátů a sendvičů. Nicméně není vhodné jich konzumovat příliš mnoho kvůli už zmíněnému obsahu kyseliny šťavelové. Všechny části talia pak mohou být přidány do polévek, dušeného masa apod. V Brazílii se talinum používá jako náhražka špenátu na Floridě se zase přidává do omelet. V Nigérii je velmi oblíbená omáčka z jeho listů, rajčat, cibule, palmového olejem a soli

Domácí recepty:

U nás lze talinum latnaté pěstovat ve skleníku nebo zimní zahradě. Účinná je zejména tinktura z listů. Velkou hrst listů ze 3-5 let starých rostlin zalijeme alkoholem tak, aby byla všechna rostlinná hmota ponořena. Necháme odpočívat na temném a chladném místě nejméně dva měsíce. Přecedíme a užíváme po lžičkách při problémech se zažíváním nebo při menstruačních bolestech. Zevně se uplatní i listy talia a to jako obklady na nejrůznější poškození kůže.

Odvar z kořene se pak používá při zánětech dýchacích cest. Jeho příprava je však složitější. Kořen je nejdříve třeba napařovat asi 15-20 minut, aby se odbouraly přítomné látky se silným projímavým účinkem. Pak se kořen nakrájí na plátky a vysuší nebo naloží do tinktury. Ze sušeného kořene odebereme jednu lžičku, zalijeme horkou vodou, necháme 15 minut louhovat a vypijeme ve dvou až třech dávkách během dne. Léčbu opakujeme až do vymizení příznaků, nejdéle však po dobu 14 dnů. Sušený kořen vydrží v dobrých podmínkách rok, poté je třeba připravit další.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty