Ať už si pořídíte jakoukoli rostlinku nebo květinu v květináči, dlouho vám nevydrží? Sice děláte všechno možné, studujete, jak na ni, přesto vám buď uschne nebo uhnije? Nezoufejte, i vy můžete mít doma nějaké ty rostlinky. Co třeba nenáročné sukulenty, o které zvládnou pečovat i laici a děti?
Květina ve váze nebo v květináči?
Někdo dává přednost řezaným květinám, které prostě dá do vody do vázy, sem tam tu vodu vymění a užívá si krásné vůně květin. Jenže taková květina po pár dnech nebo týdnech zvadne, kdo si ji včas neusušil, ten ji vyhodí. A co teď? Jít si koupit další? Čekat, že vám někdo donese jinou? Nebo že vám ji přiveze kurýr z rozvozové služby pro Plzeň, Prahu, Olomouc, Ostravu, Liberec i dalších měst?
Abyste nic z toho nemuseli řešit, jsou tu právě rostlinky v květináči, které vám budou při správné péči dělat radost dlouhou dobu. Jasně, jsou mezi námi tací, kterým žádná pokojovka dlouho nevydrží. Pokud i vy patříte mezi ty, kteří za sebou mají pár nevydařených pokusů o pěstování pokojovek, zkuste teď sukulenty.
Jaké sukulenty jsou IN?
Když se řekne sukulent, mnozí z nás si hned vybaví kaktus a další rostliny typické pro pouštní a polopouštní oblasti se zvláštními listy, které vydrží nějakou dobu bez vody. Kromě kaktusů sem ale patří třeba i juka, opuncie, aloe vera, tlustice, echevérie, agáve a další.
Sukulent je obecně nekvetoucí dužnatá rostlina, která ozdobí váš interiér překrásnými listy různých barev a tvarů, setkat se ale můžete i se sukulenty, které nějaký ten květ mají. Ať tak, či tak, rostlinka prozáří váš interiér bez toho, abyste jí museli věnovat přehnanou péči.
Víte, že sukulenty můžete pěstovat i z jiných důvodů než jen pro potěchu oka? Mají totiž často příznivé účinky na naše zdraví. Čistí vzduch, odstraňují z něj škodliviny a toxiny, vzduch také zvlhčují. Z aloe vera se připravuje šťáva, která reguluje zažívání, nebo gel, který oceníte třeba při kožních obtížích. Juka zase obsahuje saponiny a antioxidanty, které mírní zánět i bolest kloubů.
Jakou péči sukulenty vyžadují?
Péče o rostlinky je pro mnohé z nás relaxem, ale jen tehdy, pokud se je daří pěstovat. Proto jsou sukulenty ideální volbou, nevyžadují žádné speciální znalosti ani náročnou péči, zatímco je budete zalévat a starat se o ně, zbavíte se stresu, sníží se vám krevní tlak a budete mít i lepší náladu.
I když ale patří mezi nenáročné rostlinky, základy byste přesto znát měli. Tak jak na ně?
- Sukulenty umístěte na světlo, ideální je východní nebo západní slunce. Zabráníte tak nadměrnému slunění, které jim může ublížit, na listech by se objevily skvrny a došlo by k jejich poškození.
- Každá květina i jiná rostlina potřebuje zeminu, pro sukulenty je ideální substrát pro kaktusy a sukulenty. Jde o propustnou kombinaci zeminy a písku.
- Zasaďte je do květináče s dírkami, aby přebytečná voda mohla z květináče pryč. Pod květináč dejte podmisku a z ní vodu vylijte.
- V létě je zalévejte každé 2-3 dny, v zimě stačí jednou za tři týdny.
- K zalévání použijte odstátou vodu.
- Přihnojovat stačí jednou za 3 týdny, v zimě je nehnojte vůbec.
- V létě je můžete z bytu vystěhovat ven, třeba na terasu nebo balkon. Jakmile přijde podzim, zase je odneste domů.
———-Komerční článek————