Štírovník růžkatý není jen krmivo pro domácí zvířata, ale i bylinka

stirovnik ruzkaty
Zdroj foto: Jerzy Opioła / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Štírovník růžkatý možná neznáte jménem, ale určitě už jste ho viděli na loukách, pastvinách, mezích apod., protože je nepřehlédnutelný díky svým žlutým květům. Zkuste jej použít jako krmivo pro domácí zvířata (ale pozor: ve větších dávkách může být jedovatý), ale také jako účinnou bylinku.

stirovnik
Zdroj foto: Olivier Pichard / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Jak štírovník vypadá

Štírovník růžkatý (Lotus corniculatus) má zelené až šedé listy přisedlé k lodyze a žluté květy, které nevoní. Plody jsou pak válcovité lusky, však taky rostlina patří do čeledi bobovité. Bylina je dvouletá až víceletá a zajímavý je její až 1 metr dlouhý kořen. Díky tomuto kořeni dobře odolává suchu a roste na jednom místě i několik let.

Čím je bylinka užitečná

Bylinka je zaprvé medonosná, a tak přiláká na louku, ale i do vaší zahrady, kdybyste ji pěstovali, včely. Dále je vhodnou pícninou pro krávy a další domácí zvířata. Kravám neublíží ani její částečná jedovatost, protože se bylinka zpracuje v jejích 4 žaludcích. Ostatní zvířata (králíci apod.) by mohli dostat otravu.

Účinné látky

Sbírá se kvetoucí nať a v lidovém léčitelství se používá jako čaj (nálev) na bolesti v kříži, revmatismus, revmatoidní artritidu, ale i nespavost a deprese.

Jak si připravit čaj

Čaj si připravíte ze lžíce sušené nebo čerstvé bylinky, kterou přelijete 250 ml vroucí vody, necháte 10 minut louhovat a přecedíte. Pije se vlažný 2x denně, při nespavosti 1x denně asi hodinu před spaním. Nikdy nepřekračujte doporučené dávkování a neužívejte dlouhodobě. Není vhodný pro děti a těhotné a kojící ženy.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here