Štětka lesní – bodlák, který není jen krásný, ale i léčivý

stetka lesni
Zdroj foto: Simon Eugster –Simon 13:09, 2 July 2006 (UTC), CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Štětka lesní: Málokdy se nám stane, že si bodlák spojujeme s krásou nebo léčivými vlastnostmi. A to je chyba. Tento druh bodláku v sobě totiž snoubí obojí. Můžeme si jej vysušit a dát do vázy, ale i ochutnat čaj z jeho listů či nati.

Jak štětka lesní vypadá

Štětka je dvouletá bylina, která v prvním roce vytvoří pouze přízemní růžici listů, které jsou velmi pichlavé, a až ve druhém roce vyžene lodyhu až 2 metry vysokou s několika velkými, ozdobnými květy.

Co se sbírá a nač se používá

Sbírá se nať s listy a kořen. Nať s listy sbíráme přes léto, kořeny vykopáváme na jaře nebo na podzim, kdy v sobě mají stažené všechny živiny a mají největší sílu. Obojí má močopudné účinky, pomáhá při trávicích potížích, při žaludečních vředech, s úspěchem se zkouší při léčbě rakoviny kůže nebo trávicího ústrojí. Také čistí lymfatický systém, zevně pomáhá na lupénku a revmatismus.

bodlak
Zdroj foto: pixabay

Čaj z natě štětky

Čaj pomáhá při nádorových onemocněních trávicího traktu. Připravíte si jej tak, že smícháte 4 díly natě štětky + 2 díly květu vřesu + 2 díly květu měsíčku + 1 díl natě tymiánu. Směs důkladně promícháme a jednu polévkovou lžíci zalijeme asi litrem vroucí vody. Louhujeme cca 15 minut. Poté přecedíme a pijeme 1 až 3 šálky denně. Kúru můžeme podstupovat cca 3 týdny, potom si dát 14 dní pauzu a v případě potřeby zopakovat.

Tinktura z kořene

Tinktura z kořene štětky je účinná proti borelióze – je to vhodná alternativa k antibiotikům, která nemusí všichni snášet. Na jaře nebo na podzim si vykopejte několik kořenů štětky. Omyjte je a nakrájejte na kousky. Zalijte lihem nebo jiným alkoholem (vodkou). Nechte 3 týdny louhovat ve sklenici – nejlépe někde v chladu a temnu. Poté sceďte a užívejte 30 kapek 3x denně – buď na lžičce, na kostce cukru nebo v horkém čaji – poslední variantu mohou užívat i děti, neboť alkohol se horkem odpaří.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here