Starček Fuchsův neboli kycol, zapomenutá horská bylinka

fuksie
Zdroj foto. cs.m.wikipedia.org

Starček je bylinka horských luk a strání. Dnes už se na ni téměř zapomnělo, ale v minulosti to byla mocná bylinka horských oblastí, zastavující krvácení a s léčivou silou na odřeniny, sečné, bodné rány, popáleniny a záněty.

Jak bylina vypadá a kde ji najdeme

Starček (Senetio ovatus) u nás můžeme najít skoro po celém území, vyhledává lesní paseky a světliny, okraje lesů. Lidově se mu také říká machlín nebo kycol. Vyhovují mu vlhčí živné půdy. Kvete od července do října. Jedná se o vytrvalou bylinu s krátkým oddenkem, výšky od 40–150 cm. Lodyha je v horní části bohatě větvená, nejvíce listů se nachází v její střední části. Úbory jsou složené do bohaté chocholičnaté laty, barva květů je zářivě žlutá. Pozor na záměnu s celíkem zlatobýlem, rostliny jsou si velmi podobné.

Jak starček pomáhá

Kvůli jedovatým alkaloidům, které by mohly poškozovat játra a nervový systém se používá výhradně zevně. Pití nálevu ani kloktání se příliš nedoporučuje. Především se využívá ve formě masti, odvaru, kašovitého obkladu na poranění kůže, hnisavé a nehojící se rány, hmyzí bodnutí, jizvy, hemeroidy, popáleniny, bércové vředy, proleženiny.

Dříve byl starček považován za všemocnou bylinu hlavně v příhraničních oblastech. Dokonce se užíval i vnitřně na ženské obtíže – křeče gynekologického původu a mírnění menstruačního krvácení. Podle pověr u sebe starček měla nosit mladá děvčata, aby je uchránil od nechtěného těhotenství.

Senecio
Zdroj foto: hu.wikipedia.org

Kdy sbírat, jak sušit a skladovat

Sbírá se kvetoucí nať, ke konci srpna, ideálně za slunečného počasí. Můžete použít nůžky, ale trhá se poměrně snadno.  Sbírejte horní třetinu, květy by neměly být odkvetlé. Nať se sváže do svazků a pověsí se na suché, teplé místo.

Lepší je přirozené prostředí, umělé teplo na sušení není příliš vhodné. Uchovávejte v papírových pytlících.

Hojivá mast z kycolu podle starých bylinkářek

Horní třetinu natě s květy (nesmí být odkvetlé) a listy rozřežeme na malé kousky. Nachystáme si domácí sádlo, rozehřejeme ve vodní lázni a nasypeme do něj bylinku. Sádlo nesmí vařit, ponecháme bylinku chvíli potopenu a sundáme z plotny. Takto necháme vychladnout. Celý postup zopakujeme 3-4 x, nakonec scedíme přes plátno a uchováváme v lednici. Mast můžeme vylepšit přidáním včelího vosku.

Mast je výborná na popáleniny, poranění, hmyzí bodnutí, jizvy, zanícené nehty, ale i například na namožené svaly a bolavé klouby.

Nálev nebo obklad

Nálev nebo obklad přikládáme na postižené místo. Použijeme asi dvě hrsti pokrájené nati a přelijeme 500 ml vroucí vody. Ponecháme louhovat tak dlouho, dokud je teplý, ale ne horký. Postižené místo můžeme do nálevu i ponořit. Také se dá vyrobit kašovitý obklad z natě.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here