Slanobýl chlumní

Česky:
Slanobýl chlumní
Latinsky:
Salsolae collinae
Slovensky:
Slanobýl chlumná

Rozvětvený nízký keřík, divoce rostoucí na zasolených půdách severní Afriky, střední Asie a Severní Ameriky. Česky je slanobýl chlumní známý také jako slanomilka. Patří do čeledi merlíkovitých (Chenopodiceae).

slanobyl chlumni

 

Léčivé účinky:

Slanobýl můžeme znát zejména z mongolského a ruského léčitelství. Vyskytuje se i u nás, ovšem je velmi přísně chráněný. Lze ho však pěstovat doma. Může se chlubit těmito léčivými vlastnostmi:

  • používá se při onemocnění a léčbě poškození jater
  • pomáhá vylučovat z těla toxiny
  • podporuje tvorbu žluči
  • posiluje ledviny a slinivku břišní
  • pečuje o metabolismus tuků (vhodný při redukční dietě)
  • pomáhá regulovat hladin tzv. špatného cholesterolu v krvi
  • má příznivý vliv na mužskou plodnost
  • chrání játra před účinky dlouhodobě užívaného alkoholu nebo antibiotik a dalších zatěžujících léků
  • zlepšuje elasticitu nejmenších kapilár
  • posiluje zrak
  • zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů

Použití:

Obvykle se používají semena (sklízená v září a říjnu) nebo mladé výhonky černobýlu, které se během vegetačního období odříznou. Komplexní působení slanobýlu je způsobeno jedinečným chemickým složením této bylinky. Najdeme zde komplex organických chemických sloučenin, které jsou v rostlinných tkáních syntetizovány výhradně tehdy, roste-li organismus v nepříznivých podmínkách. Najdeme zde zejména:

  • alkaloidy (salsolin a salsolidin)
  • fytosteroly
  • betain
  • beta-sitosterol
  • kyselina lignocerová
  • kyselina salicylová
  • kyselina vanilová
  • organické kyseliny a aminokyseliny
  • tokoferoly (skupina isomerů vitaminu E)
  • polysacharidy
  • flavonoidy (rutin, quercetin atd.)
  • mikroživiny – zejména fosfor, brom a soli hořčíku, draslíku, vápníku, křemičitanů, železa, zinku a mědi

Fytosteroly a betain, které jsou považovány za hlavní léčivou složku této byliny, stimulují žlučové žlázy, mají choleretické vlastnosti a jsou přirozenými hepatoprotektory.

Měli byste vědět: hepatoprotektor je látka, která chrání jaterní buňky před škodlivými účinky toxinů různého původu.

Alkaloidy salsolinu a salsolidinu přispívají ke snížení krevního tlaku. Flavonoidy chrání stěny cév a kapilár před poškozením a zvyšují jejich elasticitu a propustnost. Jde rovněž o účinné antioxidanty, bránící předčasnému stárnutí těla. Antioxidační působení flavonoidů je ještě umocněno přítomností tokoferolů.

Salsolin hydrochlorid a hydrochlorid salsolidinu jsou nejčastěji předepisovány jako tablety nebo injekce. Ke snížení krevního tlaku se obvykle kombinují ještě s dalšími léky (sedativy nebo antihypertenzivy). Je zřídka je slanobýl chlumní užíván samostatně.

A to je v podstatě jediné využití, které slanobýl v tradiční medicíně má. To lidoví léčitelé mu přisuzují mnohé další vlastnosti  a předepisují ho na opravdu širokou paletu obtíží.

Staví ho například na roveň jiným známým ochráncům jater, jako je ostropestřec, kurkuma a benedikt lékařský a s těmito rostlinami ho také úspěšně kombinují při léčbě a prevenci hepatitidy.

Slanobýl se rovněž často používá k léčbě onemocnění ledvin (pyelonefritida), různých typů rakoviny ženských pohlavních orgánů (fibroid, fibroma), gastrointestinálních onemocnění (vředy žaludku nebo dvanáctníku, úplavice, gastritida) apod.

Podle některých dostupných údajů mají přípravky ze slanobýlu také hypoglykemické vlastnosti a jsou proto předepisovány v raných stadiích diabetu. Přispívá také k normalizaci metabolických procesů v těle a dokáže v některých případech dokonce odstranit kameny, usazené ve žlučníku a močových cestách.

O slanobýlu chlumním:

Jedinečnost slanobýlů chlumních spočívá v tom, že tyto keře rostou ve výjimečně nepříznivých podmínkách – vyprahlých pouštních oblastech s vysoce mineralizovanou půdou. Slanobýl přirozeně roste v suchých oblastech severní Afriky, v solných močálech střední Asie a také v pouštních oblastech Severní Ameriky.

Jde o hustě větvený kulovitý keřík, dorůstající výšky okolo jednoho metru. Při bližším pohledu na něm můžeme rozeznat dva typy listů. První typ je tenký, dlouze čárkovitý, částečně dužnatý a měkký. Ze stonku vyrůstají střídavě a mohou se chlubit délkou 2-3 centimetry. Druhý typ je menší, okolo jednoho centimetru – krátké, jehlicovité a tuhé. Kvete-li slanobýl,téměř si toho nevšimnete. Květy jsou malé, nevýrazně zeleno-růžově zbarvené, vyrůstající v paždí listů. Semínka jsou drobná, vejčitého tvaru. Ojediněle roste i u nás v teplých oblastech Moravy, je však přísně chráněný. Chcete-li ho pěstovat doma, budete se muset spolehnout na zakoupené rostliny.

Kontraindikace a nežádoucí účinky

Slanobýl chlumní patří mezi velmi účinné bylinky a je tedy velmi snadné se s ním předávkovat. Neužívejte ho během těhotenství a kojení nebo v případě alergických reakcích nebo při  individuální nesnášenlivosti některých chemických látek. Zapovězen je také při hypotenzí, fenylketonurií a v případě, že vám byly diagnostikovány velké močové nebo žlučové kameny.

Použití slanobýlu rovněž nelze doporučit při některých onemocněních kardiovaskulárního systému. Zde je rozhodně doporučena konzultace s lékařem.

Domácí recepty:

Infuze z kořenů

200 ml vroucí vody na 20 gramů sušeného slanobýlu (tj. v poměru 1:10). Po dvou hodinách přefiltrujte a užívejte třikrát denně jednu lžíci. Infuze z kořenů slanobýlu se používá k odstranění písku v močové soustavě.

Odvar z nadzemních částí

Lidoví léčitelé odvar z nadzemních částí pro léčbu pyelonefritidy. Na jeden a půl šálku tekutiny budete potřebovat 12-15 g drcené a sušené natě. Vařte po dobu pěti minut od počátku varu, a pak nechte odpočívat hodinu a půl. Užívejte lék před jídlem v množství 50-100 ml.

Bylinný čaj pro léčbu žlučových kamenů

1/2 dílu slanobýlu, listy černého rybízu – 2 díly, květy třapatky nachové – 2 díly

V půl litru vroucí vody povařte jednu polévkovou lžíci bylinné směsi. Nechte odstát půl hodiny, poté varem zredukujte objem kapaliny na polovinu. Užívejte po lžících během dne (2-4 lžíce denně).

Jde o poměrně dlouhý proces, takže léčba může trvat až šest měsíců. Bylinný čaj pro léčbu žlučových kamenů však nikdy neužívejte déle než jeden měsíc. Poté je třeba zahrnout do léčby týdenní přestávku a poté opět pokračovat v nastaveném režimu. Doporučena konzultace s lékařem.

Čaj pro léčbu hepatitidy a ochranu jater

Ingredience: 250 ml vařící vody, 2 lžíce sušené bylinky. Zalijte a nechte půl hodiny odpočívat. Šálek vypijte půl hodiny před jídlem 2x denně. Dávku vždy připravujte pokud možno čerstvou.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty