Slanobýl chlumní je stejně jako bodlák prospěšný játrům, rostlina patří do vzácné skupiny přírodních hepatoprotektorů. Tím, že obnoví funkci a strukturu jaterních buněk, zmodernizuje kvalitu života nemocných a chrání zdraví před závažnými nemocemi.
Rostlina byla již dlouho používána v tibetské medicíně a má zvláštní místo mezi léčivými bylinami sibiřských léčitelů. V Rusku se vyskytuje na jihu Sibiře, v oblasti Bajkal, od dolní části Volhy až po oblasti Dálného východu.
Složení
Překvapující je, že rostlina rostoucí na vyčerpaných suchých půdách má bohaté složení:
- aminokyseliny (glycin);
- flavonoidy;
- glykosidy (saponin);
- karotenoidy;
- alkaloidy;
- betaine;
- mastné kyseliny;
- polysacharidy;
- gama linolenová kyselina (GLA);
- 14 mikro a makro prvků (křemík, vápník, draslík, hořčík, fosfor, železo, měď a další).
Vlastnosti
- Gama-linolová kyselina, s odkazem na nenasycené mastné kyseliny, má léčebné účinky na aterosklerotické onemocnění, příznivý vliv na mozek a centrální nervový systém, který usnadňuje stav pacientů s neurologickými poruchami, podporuje buněčné dýchání.
- Polysacharidy zlepšují funkci trávicího systému, normalizují hladinu střevní mikroflóry a cukru v krvi.
- Betaine má žlučové a choleretické vlastnosti, reguluje funkci žlučníku a žlučových cest v játrech.
- Aminokyseliny, vitamíny a minerální sloučeniny se podílejí na metabolismu, pomáhají zvyšovat obranyschopnost těla.
- Tokoferol (vitamin E) je silný antioxidant. Jeho vlastnosti jsou zaměřeny na ochranu buněk před poškozujícími faktory toxických látek.
- Alkaloidy jsou užitečné biologicky aktivní molekuly přírodního původu. Zvyšuje účinnost mozku a metabolismu, uvolňuje křeče hladkých svalů.
- Glykosidy mají tonické, diuretické vlastnosti, zlepšují sekreční aktivitu žláz.
- Karotenoidy působí jako antioxidanty, chrání buňky před agresivními faktory životního prostředí, zlepšují kůži, sliznice a zrak.
Aplikace
Slanobýl chlumní našel uplatnění v oficiální medicíně. Používá se jako prostředek k obnovení struktury a funkce jaterních buněk.
Jaterní buňky (hepatocyty) neustále provádějí namáhavou práci, účastní se absolutně na všech typech metabolismu. Navíc, stejně jako filtry, nepropouštějí toxické látky do těla. Během komplexních reakcí v hepatocytech jsou všechny toxiny inaktivovány a jsou neškodné. Ale proces neutralizace neprochází bez stopy pro samotné buňky.
Slanobýl chlumní se používá k obnově hepatocytů a chrání před negativními účinky onemocnění:
- akutní a chronická hepatitida;
- intoxikace (drogy, alkohol, potraviny);
- chronická cholecystitida;
- cirhóza jater v počáteční fázi.
Pro profylaktické účely je vhodné, aby se léčivá rostlina užívala s předispozicí k tvorbě kamene v žlučníku, jako doplněk k chorobám pankreatu a diabetes mellitus. Rostlina vykazuje pozitivní vlastnosti při prevenci ischemické choroby, hypertenze, aterosklerózy. Snižuje hladinu cholesterolu a cukru, zlepšuje metabolismus lipidů. Hojivý účinek byliny byl identifikován se sníženou imunitou, anémií, hypertenzí, patologickou menopauzou, urolitiázou. Rostlina je vhodná pro léčbu glaukomu a zlepšuje zrakovou ostrost.
V kosmetologii zlepšuje stav kůže a zabraňuje stárnutí. Používá se v hydratačních, tonizujících, změkčujících, regeneračních a anticelulitidových krémech.
Odvar
Ze suché trávy se získá odvar v poměru 1 polévková lžička. l sklenici vroucí vody. Po 10 minutách vaření přefiltrujeme a užíváme 1 polévkovou lžíci třikrát denně.
Infuze
Na 1 polévkovou lžíci rostliny nalijte 200 ml vroucí vody. Po hodině infuze, přeceďte a nalejte do termosky. Užívejte 15-45 ml (až 3 lžíce) třikrát během dne před jídlem.
Kontraindikace
Rostlina nemá žádné mutační vlastnosti, jinými slovy, není toxická. Kontraindikace jsou omezeny na:
- individuální nesnášenlivost;
- těhotenství a kojení;
- urolitiázy v akutní fázi;
- fenylketonurii