Rozrazil rezekvítek. Jaké má bylinka léčivé účinky?

Nenápadná bylinka Rozrazil rezekvítek, která kvete od května do srpna, má léčivé účinky, o kterých možná ani nevíte. Nasbírejte si „bouřku“ (jak se jí lidově říká proto, že když ji utrhnete, bude prý pršet) a vyzkoušejte naše léčivé prostředky.

Co se sbírá, kdy a proč

U rozrazilu se sbírá kvetoucí nať, a to nejlépe od června do srpna. Roste v trávnících, pastvinách, na loukách, na zahradách i v listnatých a smíšených lesích. Rozrazil má léčivé účinky na průdušky (záněty, katary), astma, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a léčí i pokožku, má močopudné účinky a zlepšuje zažívání.

Využití nejlépe v čajových směsích

Rozrazil rezekvítek si můžete doma usušit a nejlépe jej využijete jako součást čajových směsí. Zkuste třeba tyto: Čaj na zánět průdušek 1 díl rozrazilu rezekvítku + 1 díl jitrocele listu + 1 díl květu lípy zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme, osladíme medem a pijeme 3 šálky denně – vždy při hlavním jídle. Čaj na snížení hladiny cholesterolu v krvi 1 díl rozrazilu rezekvítku + 1 díl kopřivy natě + 1 díl kořene pampelišky zalijeme vroucí vodou a necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a pijeme 1 šálek denně, nejlépe po ránu. Močopudný čaj 1 díl rozrazilu rezekvítku + 1 díl natě kopřivy + 1 díl nati petržele zalijeme vroucí vodou a necháme asi 10 minut louhovat. Po přecezení pijeme neslazené až 2 šálky denně. Čaj na lepší zažívání 1 díl rozrazilu rezekvítku + 1 díl listů máty + 1 díl fenyklu semen zalijeme vroucí vodou a necháme asi 15 minut louhovat. Pijeme teplé neslazené, až 3 šálky denně. Tak nenápadná bylinka a tolik toho dokáže! bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here