Rohovník obecný

Rohovník obecný (Ceratonia siliqua) produkuje lusky, které jsou velmi podobné luskům hrachu nebo fazolí. Jen jsou o něco větší. Právě tyto lusky přináší mnohé léčivé účinky. Rohovník je strom známý také tím, že podle bible ji užíval k přežití Jan Křtitel, zatímco se modlil v poušti. Proto je také znám jako „chléb svatého Jana“.

Česky:
Rohovník obecný
Latinsky: 
Ceratonia siliqua
Slovensky: 
Rohovník obyčajný

 

Léčivé účinky

Česky: Rohovník obecný Latinsky: Ceratonia siliqua Slovensky: Rohovník obyčajný
 • Používá se jako léčba průjmu.
 • Pomáhá při trávení.
 • Působí proti bakteriálním infekcím.
 • Má antioxidační a antibakteriální vlastnosti.
 • Snižuje cholesterol a působí proti cukrovce.
 • Má schopnost regulovat hladinu cukru v krvi.
 • Je užitečný při prostatitidě.
 • Má antivirové, antifungální a protizánětlivé vlastnosti.
 • Působí jako náhrada estrogenu během a po menopauze.

Použití a prostředky

Pro léčivé účinky se používají semena, lusky a někdy také kůra.

 • Prášek vyrobený ze semen je široce používán v kosmetických bylinných obličejových prostředcích, které čistí a tónují pokožku.
 • Další tradiční použití lusků zahrnuje působení proti špatnému zraku a očním infekcím.
 • Lusky tohoto stromu jsou populární náhradou za kakao. Obsahují méně kalorií, jsou bez kofeinu a nejsou návykové. Také nezasahují do asimilace vápníku tělem, na rozdíl od kakaa a čokolády. Tento prášek se prodává jako karobový prášek.
 • Užívá se také jako čaj, extrakt nebo kapsle.

Rohovník obecný byl po staletí používán jak pro lidskou spotřebu, tak také ke krmení zvířat ve středomořských oblastech.

Vzhledem k vysokému obsahu pektinu a taninu v luscích, byl používán jako bylinný prostředek pro průjem. Pektin je polysacharid, ve vodě rozpustná látka, která pomáhá při trávení a bakteriálních infekcích. Navíc, taniny zadržují vodu a působí jako pojivo, což vede k pevné stolici.

O rohovníku

Rohovník obecný (Ceratonia siliqua) je původem ze Středomoří a některých částí západní Asie a Středního východu.

Rohovník je kupolovitý stálezelený strom, který je členem stejné čeledi, jako je hrách. Při vhodných podmínkách pěstování může dosáhnout výšky 10 (a výjimečně také 16) metrů. Složené listy jsou tmavě zelené a strom nese zelené květy, které kvetou na podzim.

Plody rohovníku se nazývají lusky, mají hnědou barvu a trvá rok, než plně dozrají.

Dávkování a podání

Rohovník může být užíván jako čaj, extrakt nebo kapsle. Při použití jako léku na průjem je obvyklá dávka pro dospělé přibližně 20 gramů denně a děti 15 gramů denně.

Vždy je nutno užívat s velkým množstvím vody.

Nežádoucí účinky a možné interakce

Když se rohovník používá jako bylinný přípravek, je obvykle považován za bezpečnou bylinu.

Existuje možnost alergické reakce na léky z rohovníku, ale ty jsou považovány za velmi vzácné a nejsou známy žádné lékové interakce.

Použití byliny pro kojence pro lékařské účely je považováno za bezpečné, ale mělo by být vždy pod dohledem certifikovaného nebo licencovaného poskytovatele zdravotní péče.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů