Ricinový olej – všestranný pomocník, který pomáhá zdraví lidí i rostlin

ricin
Zdroj foto: envato

Ricinový olej: Uplatňuje se v kosmetice, průmyslu, ale i v zahradnictví. Ale přesto si ricin spojujeme spíše s jeho negativními účinky. Ano, nezpracovaná bylina může být toxická, ale kvůli tomu bychom neměli zapomínat i na její pozitivní využití.

Kde se vlastně ricinový olej bere? Pochází ze semen ricinovníku, i když jeho správný název je skočec obecný (Ricinus communis). Bývá bezbarvý nebo jen velmi světle žlutý, téměř bez chuti i zápachu. Jeho hlavními složkami jsou kyselina olejová a kyselina linolová.

Jak prospívá ricinový olej našemu zdraví

Nejčastěji na něj naráží ženy, které se potýkají s nedostatečně hustými nebo dlouhými řasami. Ricinový olej se totiž doporučuje jako perfektní noční péče. Stačí namočit štěteček ze staré řasenky do lahvičky s olejem a nanést na řasy. Stejně dobře vám poslouží i vatový tamponek, ale počítejte s tím, že oleje zkrátka spotřebujete více.

Hodí se nejenom na řasy, ale také na obočí. Poslouží všude tam, kde byla vaše krása zasažena neodbornými domácími zásahy nebo nešikovnou kosmetičkou. Použijte ho ve chvíli, kdy se snažíte zregenerovat svá léta vytrhávané obočí, nebo když se potýkáte s alergickou reakcí na umělé řasy. Jeho použití není omezeno.

Výsledky by se pak měly dostavit za 3-4 týdny (maximální výsledky pak po třech měsících). To souvisí z životním cyklem řas, které přibližně po 90-120 dnech růstu vypadávají a jsou nahrazovány novými. Ricinový olej  řasy vyživuje už od počátku a umožní jim vyrůst a zesílit. Ráno jen nezapomeňte na jeho dobré odstranění, protože jinak na své oči žádné stíny ani řasenku nenanesete.

Náš tip: než ricinový olej použijete na citlivou oblast očí, kápněte si trochu na zápěstí, rozetřete a počkejte 24 hodin. Pokud se nedostaví alergická reakce, můžete ho bez obav používat. I tak se však vyplatí pečlivost, při níž vám „vedle“ ukápne jen opravdové minimum oleje.

ricinovy olej
Zdroj foto: pixabay

Pomůže i se zdravím pokožky

Ale naše oči nejsou tím jediným místem, kde lze účinky ricinového oleje uplatnit. Trpíte různými drobnými jizvičkami – a lhostejno, zda po akné nebo po neštovicích? Pak vám pomůže kyselina ricinoolejová, jež se v oleji nachází ve značném množství. Pokožku posílí a umožní jí se v daném místě ještě o něco zregenerovat. A nakonec barevně sjednotí jizvu s okolní pokožkou. Nejde samozřejmě o proces, který se odbude během několika dní, ale pokud budete svou pleť ošetřovat ricinovým olejem pravidelně, můžete se na zlepšení těšit už za několik měsíců. Stačí jen tenká vrstvička – rozhodně to  s ním nemusíte přehánět.

A skvěle si poradí i s bradavicemi nebo kožními výrůstky, s nimiž bychom jinak museli navštívit kožní oddělení v nemocnici či na poliklinice. Olejem jednoduše masírujte postižená místa 2-3x denně a uvidíte, že se bradavice i další nehezké výrůstky začnou brzy zmenšovat a nakonec zcela zmizí. Nelekejte se, pokud budou hnědnou či černat. Znamená to, že již byl nastartován proces odumírání a že postižená tkáň brzy odpadne.

Náš tip: Pokud tento postup neúčinkuje, vyzkoušet ještě ricinový olej smíchat s trochou jedlé sody a vzniklou pastu nanášejte na postižené místo 2x denně. Jestliže se ani po dvou měsících neobjeví žádné změny, pak vám nejspíš ricinový olej nepomůže a návštěvě lékaře se nevyhnete.

Při použití na bradavicích je výhodné také to, že účinné látky v oleji se zaměří právě jen na postiženou tkáň a zdravé pokožce neublíží. Tím se liší od množství přípravků v lékárnách, u nichž musíte okolí bradavice nebo kožního výrůstku chránit (kupříkladu prostřiženou náplastí), jinak vám hrozí poleptání kůže.

Perfektní hnojivo na květiny, které použijete kdekoliv a kdykoliv

Nezáleží na tom, jestli mezi vaše vášně patří muškáty, africké fialky nebo třeba lilie. Hnojivo  z ricinového oleje můžete použít u kterékoliv rostliny, u níž toužíte po bohatých květech. Ale nejde tu jen o množství, obsažené látky budou mít příznivý vliv i na jejich velikost nebo sytost vybavení, koneckonců – jde  o trik, který dodnes používají i některá profesionální květinářství.

A jak hnojivo z oleje ze skočce obecného používat? Nechte odstát vodu. Potřebujete, aby získala pokojovou teplotu  a zbavila se chlóru (v takovém případě ji odstavte přes noc, jinak stačí kratší doba). Na každý litr vody použijte jednu lžičku ricinového oleje a pořádně protřepte. Olej se musí rozptýlit, jinak hrozí, že popálí citlivé kořeny rostlin.

Zalijte tak, jak jste zvyklí. U bohatě kvetoucích rostlin jim dopřejte tuhle dávku živin 1x za měsíc a u těch, které tvoří poupata jen jedenkrát do roka, si bohatě vystačíte s jednou dávkou na začátku vegetační sezóny.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here