Řešetlák Purshův

Řešetlák Purshův (Rhamnus purshiana) je v překladu název pro „posvátnou kůru“. Tento název vyplývá z léčivých účinků této rostliny. Jedná se o strom, který produkuje černé ovoce. To se ale pro lékařské účely nepoužívá.

Léčivé účinky

Česky: Řešetlák Purshův Latinsky: Rhamnus purshiana Slovensky: Rešetliak Purshov, Autor: Jesse TaylorVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz
  • Podporuje pohyb střev.
  • Má laxativní účinky.
  • Používá se po rektálním chirurgickém výkonu.
  • Léčí chronickou zácpu.
  • Zvyšuje sekreci žlučníku – používá se jako prevence žlučových kamenů.
  • Léčí onemocnění jater.
  • Podporuje trávení.
  • Působí jako přirozené antibiotikum ve střevech.
  • Zmírňuje tlak a bolesti spojené s hemoroidy a análními trhlinami.

Použití a přípravky

Pro léčivé účinky se používá kůra tohoto stromu. Strom musí být starý minimálně jeden rok, abychom mohli kůru sklízet pro její léčivé účinky. Obvykle je preferována tříletá kůra, protože vykazuje mírnější psychologické účinky (ty se projevují po požití prostřednictvím otevřeného výrazu silných emocí).

  • Řešetlák se tradičně používal jako bylinné projímadlo různými indiánskými kmeny Ameriky.
  • Tyto kmeny pak předávaly své znalosti ohledně byliny španělským průzkumníkům.

Aktivními složkami v řešetláku jsou hydroxyantrachinonové glykosidy nazývané kaskarosidy. Tyto kaskarosidy mají katarický účinek tím, že indukují svalovou kontrakci nazývanou peristaltika v tlustém střevě a podporují pohyb střev. I dnes je řešetlák významnou složkou mnoha laxativních přípravků na trhu a je považován za nejúčinnější bylinu pro čištění tlustého střeva.

O řešetláku

Řešetlák Purshův (Rhamnus purshiana) má svůj původ v severozápadním Pacifiku – od Kanady až do Kalifornie. Běžně je pěstován v Keni a částech Severní Ameriky. Roste hlavně ve vlhké, kyselé půdě. Běžně se vyskytuje na okrajích listnatých lesů nebo na stinné straně mýtin.

Tento strom roste do výšky přibližně 6 metrů. Je charakterizován červenohnědou kůrou a tenkými listy, které se pohybují v rozmezí 7,5 – 12,5 cm na délku a mají jemně zoubkované okraje. Řešetlák produkuje bobule, které mají červenou barvu, dokud jsou mladé. Dozrávají do fialové a nakonec do černé barvy. Každé ovoce obsahuje tři semena.

Dávkování a aplikace

Přípravek musí být řádně vysušen před tím, než je podáván jako projímadlo. Alternativně může kůra uměle stárnout zahřáním a sušením.

Vždy začněte s nízkou dávkou a zvyšte podle potřeby v závislosti na vaší reakci na bylinu.

S každou dávkou pijte velké množství vody. Tekutý extrakt by měl být užíván 2-3krát denně, je-li třeba, ve výši přibližně jedné čajové lžičky na dávku.

Sušenou kůru je možné zakoupit ve formě kapslí a je třeba dodržet dávkování uvedené na štítku. Poraďte se s lékařem, abyste potvrdili optimální dávkování pro každou formu byliny.

K domácímu léku na zácpu nebo žlučové kameny smíchejte čtyři lžičky sušené kůry s jedním litrem vroucí vody. Nechte roztok odstát po dobu jedné hodiny, aby se zajistilo úplné rozpuštění rostlinného prášku. Pijte ½ až 1 šálek 2-3krát denně – nepřekračujte dávku dva šálky denně. Tento lék je nejúčinnější, pokud je užíván na prázdný žaludek, což umožňuje, aby bylinka působila rychle.

Místo čaje může být použita tinktura. Doporučená dávka je 15-30 kapek, které nahrazují každý šálek čaje.

Protože je to velmi hořká bylina, můžete osladit medem nebo cukrem. Navíc mohou být přidány bylinky, jako je anýz, aby se dále zabránilo nepříjemné chuti řešetláku.

 

Nežádoucí účinky a možné interakce

Čerstvý řešetlák způsobí podráždění gastrointestinálního traktu, což má za následek nevolnost, zvracení, průjem a střevní křeče.

Kůra by měla být získána z důvěryhodných zdrojů, aby se zajistilo její řádné stárnutí.

Nepoužívejte bylinu, pokud máte vředy, kolitidu nebo jiné gastrointestinální stavy. V těhotenství nebo při kojení dbejte zvýšené opatrnosti s užíváním prostředku.

Stejně jako u všech rostlinných doplňků nebo léků, obraťte se na kvalifikovaného lékaře před zahájením užívání.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty