Ředkev setá černá – zelenina i léčivka

redkev cerna
Zdroj foto: envato

Ředkev setá černá je možná trochu opomíjenou zeleninou, ale zcela neprávem, protože je velmi zdravá, obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek a může vám pomoci i s některými onemocněními. Vyzkoušejte ji a uvidíte.

Jak ředkev vypadá

Ředkev setá černá (lat. Raphanus sativus var. niger) je kořenová zelenina z čeledi brukvovité. Je to vzpřímená, drsně chlupatá rostlina s kulovitým kořenem podobným řepě. Její příbuzná je například ředkvička. Květy má čtyřčetné, kvetou bíle až fialově a plodem je struk. Na kuchyňskou úpravu a léčebné účely se ovšem sbírá právě ztluštělý kořen.

Co sbíráme a kdy

Kořen s černou slupkou se sbírá na podzim, nejlépe v říjnu, tehdy má totiž nejvíce účinných látek. Mezi ty patří zejména vitamín C, vápník, hořčík, železo, fosfor a glukosinoláty.

redkev
Zdroj foto. pixabay

Na co funguje

Černá ředkev, která se používá čerstvá v kuchyni, nebo jako vylisovaná šťáva, pomáhá zlepšovat peristaltiku střev, podporuje vyměšování žluče i žaludečních šťáv, rozpouští žlučníkové kameny, při nachlazení a virových onemocněních pomáhá rozpouštět hleny a uvolňuje křeče. Je také silně močopudná a čistí močové cesty. Vnitřně užívaná také pomáhá zlepšovat mastnou pleť.

Čerstvá šťáva na rozpuštění žlučníkových kamenů

V odstředivce si každý den připravte čerstvou šťávu z černé ředkve. Pijte 100 ml denně, nejlépe hned po ránu. Tuto kůru držte asi 6 týdnů a pak si udělejte pauzu aspoň 3 týdny. Poté můžete kůru zopakovat.

Čerstvá šťáva s medem na rozpuštění hlenů

Trápí vás či vaše děti zahlenění, zvláště teď na podzim? Vyzkoušejte 100 ml čerstvé šťávy z černé ředkve smíchat se lžičkou medu a užívejte ráno, v poledne a večer jednu lžičku po dobu aspoň 1 týdne.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here