Pampeliška má rozsáhlé léčebné účinky – čistí krev, odstraňuje z těla škodliviny, podporuje trávení a látkovou výměnu. Velmi dobrý vliv má také na játra a je vhodná pro cukrovkáře. Zde jsou recepty z pampelišky.
Pampeliškové víno
Budete potřebovat:
- 1 l pampeliškových květů
- 1 a ½ kg cukru krupice
- 40 g droždí
- 4 a ½ l vařící vody na spaření květů
- 2 ks citronu
- 2 ks pomeranče
Květy pampelišek spařte ve 2 a ½ litru vařící vody a nechte je louhovat 24 hodin. Poté vodu sceďte do 5 litrové uzavíratelné nádoby. Následně svařte další 2 litry vody s cukrem. Vzniklý cukrový sirup nechejte zchladnout a pak jej přilijte do nádoby. Citrony a pomeranče nakrájejte na kolečka a přidejte je ke směsi spolu s droždím. Nádobu dobře uzavřete a obsah nechte 6 týdnů kvasit, kousky citronů a pomerančů během té doby klesnou na dno. Nakonec víno přetáhněte do lahví, dobře je uzavřete a uložte do sklepa nebo na jiné tmavé a chladné místo, tam je můžete skladovat půl roku i déle.
Sluníčkový sirup
Asi každý z nás ocení pohled na zelenou louku plnou žlutých květů pampelišek, které vypadají jako sluníčka. Někdo dokonce tento pohled považuje za skutečný začátek jara. A co teprve dokáže sirup z pampelišek, jenž podporuje trávení a pomáhá při nachlazení?
Budete potřebovat:
- 200 plně rozvitých květů čerstvých pampelišek
- 1 a ½ l převařené a vychladlé vody
- 1 a ½ kg cukru krupice
- šťávu ze 2 citronů
Květy pampelišek omyjte, vložte do velké sklenice a zalijte studenou převařenou vodou. Směs nechte 24 hodin louhovat, poté ji přeceďte přes jemné sítko a výluh nalijte do hrnce. Přidejte cukr a šťávu z citronů a pozvolna vařte na mírném ohni, dokud sirup nezhoustne. Nakonec sirup přelijte do skleniček, které skladujte v chladu a suchu. Tak sirup vydrží asi půl roku.
Sirup je výborný v čaji, lze jej i namazat na chléb s máslem.