Pelyňkové víno a další nápoje z pelyňku

  Pelyněk je bylinka hořké chuti, která upravuje zejména zažívání, ale také obsahuje toxickou látku thujon (stejně jako například šalvěj), jež je ve větším množství či při dlouhodobém používání jedovatá (působí škodlivě zejména na játra a nervovou soustavu). Přesto není třeba pelyněk zatracovat, protože při umírněném používání převažují jeho léčivé účinky. Pouze děti, těhotné a kojící ženy by se měly všech výrobků z pelyňku vyvarovat.

Kde se pelyněk pěstuje

Pelyněk pravý roste i u nás, můžeme jej dokonce pěstovat v bylinkové zahrádce, ale pozor: nesnáší mrazy. Jeho domovem je hlavně jižní Evropa. U nás jej musíme pečlivě zazimovat.

Co všechno si můžeme z pelyňku vyrobit nebo koupit

Doma si z pelyňku můžeme vyrobit víno nebo čaj, koupit si pak můžeme absint. O všech nápojích si krátce povíme to nejdůležitější.

Pelyňkové víno

K výrobě pelyňkového vína budeme potřebovat pouze pár větviček pelyňku a kvalitní bílé víno. Někdo doporučuje i červené víno, ale bílé se k pelyňku hodí o něco lépe. Bylinku necháme ve víně vyluhovat aspoň 14 dní. Poté víno přecedíme a uchováváme v chladu. Podáváme chlazené, je vhodné zejména při žaludečních potížích. Při užívání nezapomínáme na to, že se jedná o alkohol.

Pelyňkový čaj

Sušenou či čerstvou nať pelyňku nasekáme, zalijeme vroucí vodou a necháme vyluhovat cca 15 minut. Pijeme přecezené a teplé. Čaj je opravdu hořký a tuto hořkost nemůžeme odstranit ani přidáním cukru či medu. Je pouze jeden způsob, jak hořkost zmírnit, a to přidáním máty, fenyklu nebo anýzu. Ve všech případech se jedná taktéž o bylinky, které upravují zažívání. Čaj však pijeme umírněně, jen při potížích, nedoporučuje se pravidelné používání.

Absint

V některých zemích je právě pro obsah thujonu výroba absintu zakázána. U nás tomu tak zatím není. Můžete si tedy tento hořký alkoholický nápoj s charakteristicky zelenou barvou vychutnat, ale pozor: kromě thujonu obsahuje absint velké množství alkoholu (až 70 %), proto se rozhodně nedoporučuje konzumovat ve velkém množství nebo často. bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here