Pelyňkové víno a další nápoje z pelyňku

  Pelyněk je bylinka hořké chuti, která upravuje zejména zažívání, ale také obsahuje toxickou látku thujon (stejně jako například šalvěj), jež je ve větším množství či při dlouhodobém používání jedovatá (působí škodlivě zejména na játra a nervovou soustavu). Přesto není třeba pelyněk zatracovat, protože při umírněném používání převažují jeho léčivé účinky. Pouze děti, těhotné a kojící ženy by se měly všech výrobků z pelyňku vyvarovat.

Kde se pelyněk pěstuje

Pelyněk pravý roste i u nás, můžeme jej dokonce pěstovat v bylinkové zahrádce, ale pozor: nesnáší mrazy. Jeho domovem je hlavně jižní Evropa. U nás jej musíme pečlivě zazimovat.

Co všechno si můžeme z pelyňku vyrobit nebo koupit

Doma si z pelyňku můžeme vyrobit víno nebo čaj, koupit si pak můžeme absint. O všech nápojích si krátce povíme to nejdůležitější.

Pelyňkové víno

K výrobě pelyňkového vína budeme potřebovat pouze pár větviček pelyňku a kvalitní bílé víno. Někdo doporučuje i červené víno, ale bílé se k pelyňku hodí o něco lépe. Bylinku necháme ve víně vyluhovat aspoň 14 dní. Poté víno přecedíme a uchováváme v chladu. Podáváme chlazené, je vhodné zejména při žaludečních potížích. Při užívání nezapomínáme na to, že se jedná o alkohol.

Pelyňkový čaj

Sušenou či čerstvou nať pelyňku nasekáme, zalijeme vroucí vodou a necháme vyluhovat cca 15 minut. Pijeme přecezené a teplé. Čaj je opravdu hořký a tuto hořkost nemůžeme odstranit ani přidáním cukru či medu. Je pouze jeden způsob, jak hořkost zmírnit, a to přidáním máty, fenyklu nebo anýzu. Ve všech případech se jedná taktéž o bylinky, které upravují zažívání. Čaj však pijeme umírněně, jen při potížích, nedoporučuje se pravidelné používání.

Absint

V některých zemích je právě pro obsah thujonu výroba absintu zakázána. U nás tomu tak zatím není. Můžete si tedy tento hořký alkoholický nápoj s charakteristicky zelenou barvou vychutnat, ale pozor: kromě thujonu obsahuje absint velké množství alkoholu (až 70 %), proto se rozhodně nedoporučuje konzumovat ve velkém množství nebo často. bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here