Pupava obecná a pupava bezlodyžná – obě jsou léčivé, jedna je však chráněná

pupava kvet
Zdroj foto: Karelj, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Pupava: Všechny pupavy patří do čeledi hvězdnicovité a mají zajímavá květenství podobná bodlákům. Sbírají se ovšem kořeny, a to jen u druhů, které nejsou chráněné a ohrožené. Ty druhé si však můžete zakoupit v lékárně.

pupava přítomna
Zdroj foto: Jan Stubenitzky (Biodehio), CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, prostřednictvím Wikimedia Commons

Pupava obecná

Pupava obecná (Carlina vulgaris) je vytrvalá, planě rostoucí bylina, která se nachází téměř po celé Evropě, v Čechách prakticky všude, roste i na zahradách. Má raději suchá místa na okrajích lesů, mezích, v křovinách nebo opuštěných lomech. Dorůstá výšky až 50 cm, má jeden silný kořen a několik kořenů postranních, listy v růžici jsou řapíkaté a kopinaté, listy na lodyze pak vejčitě podlouhlé. Květní lístky jsou žlutě bílé, v horní části červenofialové. Semenem je nažka.

Sbírá se kořen, a to nejlépe na podzim, kdy se do něj stáhne veškerá síla rostliny. Snažíme se však neponičit veškerou vegetaci. Pokud si pupavu pěstujeme na vlastní zahrádce, můžeme část rostlin sklidit a nechat vysemenit semínka, která nám příští rok vzejdou a za 2 roky budou zase kvést.

Kořen obsahuje silice, pryskyřice a inulin.

Používá se prášek ze sušeného kořene, a to jako močopudný a potopudný prostředek, lék na onemocnění prostaty a močových cest, na zlepšení chuti k jídlu, zevně na plísňová onemocnění.

Z prášku si můžeme připravit čaj (odvar), nálev, nebo tinkturu.

budava bezlodyzna
Zdroj foto: Kurt Stüber [1], CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, prostřednictvím Wikimedia Commons

Pupava bezlodyžná

Pupava bezlodyžná (Carlina acaulis) je rovněž vytrvalá rostlina, tentokrát však ohrožená a chráněná. Vyskytuje se převážně ve střední a východní Evropě a na Kavkaze, také na sušších místech. Na rozdíl od předchozího druhu má velmi krátkou lodyhu s hustými listy. Květy jsou bělavé nebo růžové a lákají hmyz.

Zajímavost: Kdysi se pěstovala v klášterních zahradách a je možné ji konzumovat (když se odstraní listy), chutná jako kedlubny s kombinací topinamburu.

Sbírá se kořen, který obsahuje inulin, pryskyřice, třísloviny, silice (s obsahem karlinaoxidu) a enzym způsobující srážení mléka.

Používá se jako diuretikum, antioxidant, detoxikační látka, antivirotikum, snižuje horečku, čistí dýchací i močové cesty, léčí zánět žaludku, zánět prostaty, používá se jako doprovodná léčba při rakovině prostaty, dezinfikuje střeva a podporuje trávení. Zevně také na špatně se hojící rány, plísňová onemocnění či akné.

Můžeme si ji vypěstovat na zahradě, nebo koupit v lékárně, nikdy však nesbíráme v přírodě.

Pokud chceme pupavu bezlodyžnou kombinovat, pak nejlépe s:

  • řebříčkem, řepíkem, meduňkou a třezalkou pro léčbu trávicí soustavy,
  • zlatobýlem a vrbovkou pro léčbu močové soustavy,
  • zemědýmem, kořenem lopuchu a čekankou pro zevní použití.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, Bellmann, H. a kol., Atlas rostlin, Euromedia Group, Praha 2016

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here