Co je a proč užívat psyllium?

jitrocel vejcity
Stan Shebs / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Co je psyllium? Čím je výjimečné a prospěšné pro lidský organismus? V jaké nejlepší formě ho dodat tělu? Jaká je optimální denní dávka a co je dobré vědět při užívání?

Psyllium coby přírodní zdroj vlákniny

Psyllium je přírodním zdrojem vlákniny. Rozhodně se nejedná o žádnou chemii, jak by se někdo mohl domnívat či v něm mohl tento název evokovat. Psyllium je získáváno ze semen rostliny jitrocele vejčitého, častěji nazýván jitrocelem indickým (Plantago ovata). Jedná se o rostlinu vyskytující se převážně v Indii, ale také v hojné míře roste v Iráku, Pákistánu či Austrálii. Stvoly jsou po odkvětu tvořeny drobnými semínky, která jsou ukrytá slupkou a právě tato slupka je oním blahodárným zdrojem vlákniny. Indové jsou si dostatečně vědomi význačného účinku a v tradiční medicíně se užívá už více jak 2000 let.

Psyllium je efektivní přírodní produkt, tj. rozpustná vláknina, která má schopnost vázat vodu, což vede ke zvětšení objemu. Psyllium dokáže zvětšit objem v trávicím traktu více jak 20x. Tímto současně navodí v žaludku pocit nasycení, tudíž je vhodným a především účinným pomocníkem pro ty, kdo chtějí zhubnout. Nejen, že v těle bobtná, ale dokáže regulovat trávení tuků, cukrů. A jelikož neobsahuje cukr a ještě dokáže na sebe vázat cholesterol, je tak psyllium vhodné pro diabetiky. Rovněž neobsahuje lepek a nejedná se o návykový přírodní produkt, z tohoto důvodu je možné dlouhodobé užívání.

Kde získat a jakou nejlepší formou dodat tělu psyllium

Psyllium se nachází v řadě cereáliích, ale také v různých speciálních sušenkách a tyčinkách, ať už v sladké či slané variantě, které jsou k dostání v sortimentu se zdravou výživou. Psylliové slupky se přidávají i do některých pekárenských výrobků.

Psyllium je ovšem k dostání i v práškové či kapslové formě. Záleží na tom, co komu více vyhovuje i na daných podmínkách. V práškové formě a ve výhodném rodinném balení je možné pořídit rozpustnou vlákninu Psyllium. Důležité je nakupovat od renomovaných značek, kdy tak máte zaručen požadovaný účinek. V tomto směru je možné využít nabídky sortimentu, kterou nabízí výrobce Dr. Popov. Je důležité před použitím si vždy přečíst příbalový leták a řídit se uvedenými pokyny v rámci užívání.

semena jitrocele
Danny Steven S. / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Psyllium coby účinné prebiotikum

Psyllium má velmi blahodárné účinky na náš lidský organismus. Kromě toho, že čistí trávicí soustavu, reguluje vyprazdňování, zbavuje tělo nežádoucích a škodlivých látek a toxinů, je skvělou prevencí proti rakovině tlustého střeva, onemocněním srdce, přispívá k efektivnější léčbě hemeroidů, zabraňuje problémům s trávením.

Doporučená denní dávka a na co si dát pozor

Při vyšším denním příjmu, tj. více jak 40 g vlákniny může dojít k problémům, jako je nadýmání, plynatost, křeče či průjem. Při extrémně vysokých dávkách vlákniny hrozí zhoršení vstřebávání minerálů, jako je železo, hořčík, vápník či zinek. Pokud by se při užívání vyskytly problémy s nadýmáním či zácpou, je třeba dávku snížit.

Psyllium ve formě tablet nikdy nedrťte ani nikterak nežvýkejte apod., ale vždy spolkněte a zapijte dostatečným množstvím vody. Rovněž psyllium v práškové formě vždy řádně rozmíchejte podle návodu.

Jelikož psyllium může mít vliv na vstřebávání některých léků, je dobré toto konzultovat se svým lékařem. Stejně tak užívání psyllia by měla konzultovat s lékařem každá těhotná či kojící žena.

Pokud chcete podpořit nejen trávicí trakt v podobě přírodního doplňku stravy ve formě kapek neboli sirupu, můžete zvolit zeměžlučovou směs. Oceníte i snadné a jednoduché dávkování.

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here