Propolis a jeho zdravotní výhody. Víte, jaké to jsou?

 

Včely jsou jedny z nejužitečnějších tvorů. Staví složité „úly„, lépe řečeno svá hnízda, produkují chutný a zdravý med, opylují květiny a dodávají lidem další doplňky pro zdraví – ve formě včelí kašičky a propolis. Použití včelího propolisu jako léčby různých onemocnění probíhá už několik tisíců let.

Co je včelí propolis?

Propolis je lepkavá látka, kterou vytváří včely, která je známá také jako „včelí lepidlo“. Proces začíná, když včela shromáždí pryskyřici ze stálezelených stromů nebo z pupenů stromů. Včela bude shromažďovat tuto lepkavou šťávu tehdy, když se vlivem správného počasí stane poddajnou a měkkou. Poté, co včela shromáždí dost této šťávy, smíchá pryskyřici s voskovými vločkami, které ukládá do své žlázy v břiše. Poté ji včela zformuje to tvaru koule, vloží jej do koše, který má na noze. Včelka bude pokračovat, dokud nebude koš plný, a pak jej přinese do úlu. V tomto okamžiku je propolis vyložen a používán k zakrytí otvorů v úlu. Včely také používají propolis jako antiseptickou bariéru pokrývající útočníky lepivou látkou, aby zabránily kontaminaci úlu.

Propolis jako přírodní antiseptikum

Lidé používali propolis jako antiseptikum již od dob starého Egypta. Aplikace propolisu na rány výrazně zlepšila jejich uzdravení a během staletí se ukázalo, že tato látka má i další léčebné vlastnosti. Během posledních několika desetiletí lékaři zjistili, že propolis je ještě příznivějším přírodním doplňkem. Bylo prokázáno, že propolis zvyšuje účinky jiných antibiotik, jako je penicilin, a může také posílit imunitní systém. Nyní se provádějí studie, aby se zjistilo, zda se propolis může stát účinnou preventivní léčbou některých typů rakoviny.

Propolis obsahuje silné antioxidanty

Jak lidé používají propolis? Někteří lidé jej jednoduše užívají jako výživový doplněk ve formě tobolek. Je bohatý na aminokyseliny, bioflavonoidy, minerály a vitamíny. Bioflavonoidy jsou silným antioxidantem s velkými zdravotními přínosy pro imunitní systém a pomáhají bojovat proti volným radikálům, které poškozují zdravé červené krvinky. Propolis také podporuje lepší cirkulaci krve. Někteří uživatelé se divili nad zvýšenou vitalitou vyvolanou užíváním tohoto doplňku. Propolis se užívá také pro krásnější vlasy a nehty.

Protizánětlivé vlastnosti

V přírodní medicíně se propolis používá k úlevě od příznaků zánětu. Používá se také jako způsob, jak léčit povrchové rány, jako jsou popáleniny třetího stupně, skvrny a vředy na kůži. Praktici ji také používají u lidí, kteří mají kataraktu a virové onemocnění. V přírodním lékařství se propolis nazývá velkým léčitelem.

Propolis lze nalézt v mnoha formách

Propolisové pastilky se používají jako lék proti bolesti v krku kvůli antimikrobiálním vlastnostem, které propolis obsahuje. Má také silné antifungální vlastnosti. Funguje jako léčba jakéhokoli typu úst, hrdla nebo zubních problémů, jako je plak, rány a pro prevenci ústních onemocnění. Někteří zdravotníci také věří, že propolis může být účinný proti orálním nádorům. Používá se jako ústní výplach, může snížit zánět a podráždění v tkáních dásní, rtů a krku.

Propolis je také dostupný v kapslích, jako mast a také jako výplach. Jako výplach má schopnost regenerovat zubní buničinu, což je ideální pro prevenci zubního kazu. Krémová forma má četné použití při léčení skvrn, akné a psoriázy. Jako léčba akné má propolis vynikající léčebné schopnosti.

Krémová forma je také používána pro zmírnění nepohodlí z vypuknutí herpesu. Krémy jsou všestranné a lze je kombinovat s dalšími přírodními složkami, jako je aloe, které zvyšují uklidňující účinky pokožky.

 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here