Proč se pustit do klíčení semínek

klíčení semínek

Zatočte s překyselením

Tvorba odpadních látek v organismu, které se nedaří včas eliminovat přirozeným způsobem a z těla efektivně vyloučit, nazýváme „překyselení“. Toxické kyselé látky se pak usazují v tkáních a za nějaký čas mohou vyvolat i závažná onemocnění. Abychom tomu zabránili, měli bychom se dostatečně hýbat, omezit stres a posílit zdravý spánek, ale musíme se zaměřit i na vhodnou výživu. Dodáme-li všechny potřebné prvky, organismus si pak dokáže s odpadními elementy poradit. Kromě zeleniny a ovoce, celozrnných obilovin, luštěnin a zdravých tuků (ořechů a semínek), některých doplňků stravy, např. mořských řas, bychom neměli zapomínat ani na rostlinné klíčky.

Klíčit můžeme cokoli, již před staletími byly součástí jídelníčku naklíčený hrách, čočka, cizrna, ječmen a špalda. Vhodné a zároveň velmi chutné, sladké a šťavnaté jsou i fazolky adzuki a mungo. Jídelníček lze oživit drobnými semínky řeřichy, hořčice, červeného zelí, brokolice, ředkvičky, rukoly, slunečnice, vojtěšky, sezamu, dýní a některých dalších.

klíčit semínka

Klíčky a živé enzymy zvyšují využitelnost živin

Růst nové rostlinky ze semene je přírodní zázrak, který člověk i přes moderní technické vymoženosti nedokáže napodobit. V každém semeni je ukrytý obrovský živoucí potenciál, proto je také konzumace čerstvých klíčků tím nejlepším, co můžeme svému tělu poskytnout, podobně jako je tomu u čerstvě utrženého jablka ze stromu, nebo právě vytažené mrkve ze záhonu. Kromě živin v podobě vitamínů, minerálů, proteinů, sacharidů a rostlinných tuků v přirozené a vyvážené podobě nám klíčky poskytují spoustu energie. Je to živá strava, kterou mnozí z vás již znají z dnes tolik vyzdvihovaného výrazu „RAW“.

Zvládnou to i děti

Budeme-li vést své ratolesti ke vztahu k přírodě, k sobě samému a k vyvážené stravě plné živin, získají od nás do života to nejcennější. Součástí tohoto procesu se mohou stát i klíčky v mnoha druzích a podobách. Děti se s nakličováním seznámí velmi rychle, jsou bystré a učenlivé, pro začátek můžete vyzkoušet třeba fazole mungo, čočku nebo cizrnu. Nezapomínejte semena pravidelně proplachovat studenou vodou a chcete-li si usnadnit práci, využijte moderních metod klíčení ve speciálních miskách nebo sklenicích.

—————-Komerční článek—————-

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here