Proč sbírat vlčí mák? Víte jaké má zdravotní přínosy?

Vlčí mák již na některých místech kvete, i když jeho pravá sezóna začíná v červnu, a tak vám poradíme, proč si jej nasbírat. Vydejte se na sběr s dětmi a uvidíte, že je to bude bavit.

Co se sbírá a proč

vlčího máku se sbírají květenství, a to za plného květu při slunci a za suchého počasí. Květy obsahují tlumivé látky na dýchací soustavu, a tak se používají na záněty horních cest dýchacích, zejména u dětí. Dále se přidávají do čajových směsí a sirupů – hlavně pro barvu, a někdy se z nich vyrábí vlasové tonikum. Zevně se také používá odvar z květů k výplachům očí při zánětu spojivek.

Nasbírejte si i malé makovičky

Pokud jdete na sběr s dětmi, dovolte jim nasbírat si i malé makovičky. Ty vám sice z lékařského hlediska užitečné nebudou, ale naučte děti vyrobit makovou panenku. Z makovičky uděláte hlavičku a tělíčko a to zapíchnete do sukýnky z květů.

Jak makové květy sušit

Makové květy jsou jemné, a tak je sušte na chráněném místě v bedýnkách nebo lískách vyložených pečicím papírem. Před sušením se doporučuje je trochu promnout v rukou. Usušené květy skladujte v plátěných nebo papírových sáčcích na suchém místě.

Co si z makových květů připravit

Čaj při zánětech horních cest dýchacích 1 díl makových květů + 1 díl diviznových květů zalijte vroucí vodou a nechte asi 15 minut louhovat. Poté sceďte a oslaďte medem (nebo medem ze smrkových výhonků). Pijte 2–3 šálky denně. Odvar na výplach očí při zánětu spojivek Hrst makových květů (sušených nebo čerstvých) přelijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Poté sceďte a nechte zcela vychladnout. Do odvaru namáčejte odličovací tamponky nebo vatičky a přikládejte k očím – vydržte aspoň 15 minut. Vlasové tonikum Hrst makových květů (sušených nebo čerstvých) dejte do studené vody, přiveďte k varu a ihned sundejte z plamene. Nechte 15 minut louhovat, poté přeceďte a vychlazené použijte na smytí vlasů po ošetření šamponem. Vlakové tonikum z vlčího máku zanechá vaše vlasy hebké a lesklé. bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here