Patříte mezi milovníky sportu a vyznavače aktivního způsobu života, jenže vás brzdí nepříjemná bolest kloubů? Sužuje vás bolest kloubů i jen při samotné chůzi či výstupu do schodů? Co vše může být za tímto problémem? V čem spočívá správná léčba?
Bolest kloubů je velmi nepříjemnou záležitostí, která dokáže způsobit nemalé problémy a zabránit v provozování sportovní činnosti, ale také narušit nepříjemně každodenní způsob života. Záleží na intenzitě bolesti i na tom, zda se jedná o akutní či chronický stav.
Bolest kloubů může postihnout jak mladé lidi, sportovce, více a častěji pak starší osoby. Je to dáno tím, že dochází k logickému opotřebení. Kloub je uvnitř vyplněn tekutinou, která napomáhá k pohybu a zároveň kloub zvlhčuje, promazává a vyživuje chrupavku. Problémy se nejčastěji projevují u ramenního, loketního, kolenního a kyčelního kloubu.
Nejčastější příčiny bolesti
Bolest kloubů může být způsobena řadou příčin. Jednak může jít o průvodní jev infekce, se kterou se tělo potýká při chřipkovém či jiném virovém onemocnění, stejně tak může jít o následek fyzického přetížení při sportu, fyzické práci. Na bolest kloubů má negativní vliv z dlouhodobého hlediska chybné držení těla, práce ve vynucené a nepřirozené poloze, nadváha. Klouby mohou bolet i následkem pohmoždění měkkých tkání v jejich okolí.
Ale také může jít o varovný signál upozorňující na některou z chorob, jako je osteoartróza neboli též více známé jako „řídnutí“ kostí. Při tomto onemocnění dochází k úbytku kostní hmoty. Osteoartróza nesužuje jen starší osoby, ale také se dotýká lidí s nadváhou, těžce fyzicky pracujících, vrcholových sportovců, více postihuje ženy. Jedná se původně o nezánětlivé degenerativní onemocnění, které u některých lidí se projeví mírnými příznaky, jako je bolest či ztuhlost a u jiných jedinců naopak může způsobit silné bolesti a zhoršenou pohyblivost.
Další možností, proč vás bolí klouby, může být revmatoidní artritida. Jde o zánětlivé onemocnění kloubů, které vzniká působením imunitního systému proti vlastním tělesným tkáním. Působí na výstelku kloubu, což může vést jak k bolestivým otokům, ale také až k samotné deformaci kloubu. Za rizikové faktory se považuje dědičnost, kouření, obezita či věk, zpravidla se objevuje okolo 40. až 60. roku života.
Známou nemocí je pakostnice, nemoc králů neboli dna. Jde o metabolické zánětlivé onemocnění kloubů. Přestože příčiny vzniku nejsou úplně jasné, ví se, že k onemocnění pomáhá nadměrná konzumace alkoholu i bílkovin v potravě. Onemocnění se projevuje náhlou bolestí kloubů, zarudnutím a otokem.
Nepříjemnou bolest kloubů může zapříčinit burzitida. Burzy jsou malé váčky v okolí kloubů a kostí vyplněné tekutinou. Působí tzv. jako ochranný polštář mezi kostí a šlachou, proti vzniku otlačeninám v namáhavých místech. Zpravidla se burzitida vyskytuje v ramenním, loketním či kolenním kloubu.
Adekvátní léčba a efektivní pomoc
Jak se říká, nejdůležitější je prevence, kterou můžete předejít či oddálit zánětlivé onemocnění v pozdějším věku. Vhodnou volbou jsou preparáty v podobě kvalitních vitamínů a minerálů. Bolest kloubů se léčí pomocí léků proti bolesti, fyzioterapií, chlazením k útlumu bolesti a zánětu, u postižených osteoartrózou injekcemi k odstranění tekutiny z kloubu, ortézou k fixaci vazů a kloubů, steroidními injekcemi u jedinců trpící artritidou a burzitidou. Osvědčené a efektivní je promazávání. V tomto směru pomůže kostivalové mazání či různé a především účinné bylinné masti.
Pokud vás ovšem bolest kloubů trápí déle, je třeba vyhledat odbornou pomoc a navštívit lékaře. Včasnou diagnózou je možné předejít pokročilému poškození, vážnějším problémům, které pak dokáží značně zasáhnout do běžného života v rámci špatné či dokonce úplné nepohyblivosti.
……………….Komerční článek………………..