A je to tady zase – zazimování bylinek. Rozhodování, které bylinky přeneseme domů a které ponecháme venku a jak je přitom zazimujeme. Ještě předtím byste neměli zapomenout na některé další činnosti.
Ostříhání bylinek
Všechny bylinky můžete na podzim ostříhat. Ostříhané části bylinek pak spotřebovat, zamrazit nebo usušit. Sestříhané bylinky se do zimy stačí zatáhnout a také se budou lépe přikrývat. Bylinky naposledy prokypřete, již jim nepřidávejte hnojivo a postupně umírňujte zálivku. Ostříhání můžete také využít k tomu, abyste z bylinek odstranili odumřelé, suché nebo zdřevnatělé části.
Přesazení bylinek
Bylinky, které chcete zazimovat doma, musíte na podzim přesadit do květináčů, abyste je mohli přenést. Pokud naopak chcete některé bylinky pěstované původně v květináči nechat přezimovat venku, bude lepší přesadit je do volné půdy, která tolik nevymrzá ani nevysychá. Bylinky budou mít větší šanci na přežití.
Příprava vhodné přikrývky
I přikrývku na zazimování bylinek byste měli mít připravenou dopředu. Můžete si třeba nakoupit netkanou textilii. Nebo také ponechat nějaké shrabané listí na zasypání bylinek, které přezimují zcela zatažené v zemi (máta). Na vzrostlé bylinky (rozmarýn, tymián) se hodí větvičky chvojí, které vám zbyly ze střihání živých plotů apod.
Popisky k bylinkám
Zejména u bylinek, které se na zimu zcela schovají do země a přezimují jen jejich podzemní části, se hodí připravit si popisky bylinek, abyste nezapomněli, kde kterou máte. Tyto popisky můžete vyrobit z přírodních i umělých materiálů a návod na jejich přípravu najdete v samostatném článku.