Poznejte kvalitní kávu a vychutnejte si šálek horkého nápoje jako z kavárny

kava
Zdroj obrázku: Narong Khueankaew / Shutterstock.com

Kávu dnes zná úplně každý a většina z nás ji také aspoň občas popíjí. Ať už ze společenských důvodů, proto, že nám pomáhá s výkonností, nebo prostě jen proto, že nám chutná. Není ale káva jako káva. Co je káva opravdu a jak by měla chutnat neví úplně každý. Jisté ale je, že instantní prášek není to, co bychom si pod pojmem kvalitní káva měli představit.

Poznejte kvalitní zrna

Pokud chcete mít šanci připravit si doma skutečně kvalitní a chutný šálek kávy, pak musíte kupovat zrnkovou kávu. Jak ale poznat tu skutečně správně upraženou? Ve skutečnosti se to dá odhalit na první pohled. Upražená zrna by měla být vyvážená a rovnoměrná, ve směsi by se neměla vyskytovat zrnka spálená nebo nedopražená. Pokud jsou zrnka polámaná, napadená hmyzem nebo pochybná, rovnou takovou směsku hoďte ho koše.

Správný obal

K čemu by byla kvalitní zrnka, kdyby nebyla dobře uložena. Správné skladování je pro výslednou chuť stejně zásadní jako pražení. Správně zabalená káva dokáže v perfektní kondici vydržet 3 až 6 měsíců. Ideální jsou speciální zipové sáčky s jednocestným ventilem, který dokáže odvádět oxid uhličitý a zabraňuje vniknutí vzduchu. Ve vaší pražírně se nebojte poptat na tipy na skladování kávy u vás doma, abyste si i v domácích podmínkách dokázali kávu správně uskladnit.

Mlít nebo nemlít?

Je to sice práce navíc, ale rozhodně platí, že káva by se měla namlít až těsně před přípravou. Jakkoliv kvalitně bude káva zabalená, přesto nedokáže uchovat aroma a chuť namleté kávy. Nutně ztratí část svého chuťového profilu a přijde také o některé vzácné oleje, které obsahuje.

Arabica nebo robusta

Tyto dvě odrůdy patří mezi kávový základ. Nejde říct, že jedna je lepší nebo horší, záleží spíše na tom, co od kávy očekáváte. Robusta je ale velmi silná a nahořklá, takže se obvykle neprodává samostatně, ale jen ve směsích.

———Komerční článek———

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here