Pórek – zelenina a bylinka zároveň

porek zelenina
Zdroj foto: Quadell, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Pórek je zelenina, kterou používali již starověké národy, a věřte nebo ne, i ony mu přikládali léčivé účinky. Pórek se dá docela dobře pěstovat v našich podmínkách, a tak když vás zaujme, můžete to také zkusit.

Co pórek obsahuje

Pórek (správně pór zahradní, lat. Allium porrum) má hodně vitamínů A, B, C, K a E, obsahuje minerální látky vápník, železo, draslík, sodík, zinek, mangan, dále thiamin a niacin a také éterické oleje.

Jaké jsou jeho léčivé účinky

porek
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Pórek pomáhá se střevními kolikami, léčí onemocnění ledvin, jater i žlučníku, čistí krev, snižuje cholesterol, čistí lymfatický systém, je dobrou prevencí proti rakovině, pomáhá proti zácpě a hemeroidům, je močopudný, posiluje imunitu, pro těhotné ženy je vhodný zejména z důvodu vysokého obsahu kyseliny listové.

Jak se pórek pěstuje

Pór má několik druhů, ale v zásadě je můžeme rozdělit na zimní a letní. Zimní vyséváme na podzim, vyroste nám ještě do prvních mrazíků, zůstává na záhonu přes zimu do jara. Můžeme jej sklízet po celou zimu (vydrží až do – 15 °C) a mít tak po celou dobu přísun vitamínů. Letní odrůdy vyséváme na jaře, po vzejití je přesadíme na záhon vyhnojený kompostem. Sklízíme v létě a na podzim, ale část rostlin si můžeme nechat do druhého roku, aby vykvetly a my měli nová semínka.

Polohu snese pórek jakoukoliv, nevadí mu ani studenější místa. V začátcích pěstování je třeba hodně jej zalévat. Potřebuje půdu bohatou na živiny – buď předhnojenou kompostem, nebo jej vysadit po bramborách nebo okurkách (to se dá realizovat u zimních odrůd).

A co s pórkem v kuchyni

Pórek můžete využít do polévek, a to zeleninových, masových i krémových. Dále je možné přidávat jej k masu při pečení, nebo vařený jako přílohu k masu a bramborám. Dá se také zapékat – buď samostatně s bešamelovou omáčkou, nebo v kombinaci s jinou zeleninou apod.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here