Pivo a jeho zdravotní přínosy

 

Pivo je jeden z nejoblíbenějších nápojů dospělých v České republice. Oblíbený je u mužů i u žen. Jen těžko si dokážeme představit jiný nápoj, který by byl tak hromadně konzumován v hospodách, kde se přátelé sejdou na kus řeči. Mimo jeho skvělou chuť, pojďme si připomenout důvody, proč je konzumace piva (v přiměřeném množství) pro nás prospěšná.

Co je pivo?

Pivo je alkoholický nápoj, který se vyrábí z obilného sladu, který je zodpovědný za nutriční hodnoty piva. Obsahuje větší množství bílkovin a vitamínu B, než můžeme nalézt ve víně. Pokud srovnáme antioxidační aktivitu, je na tom víno a pivo na stejné úrovni. Chmel, hlavní složka při výrobě piva, je bohatým zdrojem flavonoidů, což jsou silné antioxidanty. Dále pak pivo obsahuje určité minerály, které hrají roli v četných metabolických procesech. Pití piva v přiměřeném množství může posílit vaše zdraví hned několika způsoby.

Zdravotní přínosy piva

Ze zdravotních přínosů piva se můžeme těšit pouze v případě, že ho budeme konzumovat v přiměřeném množství. Zde jsou jmenovány některé zdravotní přínosy piva:

Zabraňuje rakovině

V chmelu se nachází flavonoidy, které působí jako prevence proti vzniku některých druhů rakoviny, například rakoviny prostaty. Pivo je také dobrým zdrojem polyfenolů, díky obilninám používaným k fermentaci. Proto je pivo, stejně jako červené víno, považováno za účinné v boji proti rakovině.

Chrání zdraví srdce

Pivo obsahuje vitamín B6, který chrání před srdečními chorobami tím, že zabraňuje tvorbě sraženin, které způsobují zablokování koronárních tepen. Mírná konzumace piva také snižuje riziko zánětu, což je hlavní příčina aterosklerózy.

Zvyšuje hustotu kostí

Ukazuje se, že průměrný příjem zvyšuje hustotu kostí, a tím zabraňuje riziku zlomenin a osteoporózy.

Zabraňuje chudokrevnosti

Pivo je dobrým zdrojem vitamínu B12 a kyseliny listové, jehož nedostatek může vést k anémii. Vitamín B12 je také nezbytný pro udržení normálního růstu, dobré paměti a koncentrace.

Snižuje krevní tlak

Pravidelní konzumenti piva mají nižší krevní tlak ve srovnání s lidmi, kteří konzumují podobné množství vína nebo jiných lihovin.

Zpomaluje stárnutí

Pivo zvyšuje účinnost a vliv vitaminu E, který je v těle hlavním antioxidantem. Je důležitou součástí udržování zdravé pokožky a zároveň zpomaluje proces stárnutí.

Zabraňuje vzniku žlučových kamenů

Pravidelná konzumace mírného množství piva ovlivňuje hladinu cholesterolu a snižuje koncentraci žluči, což vede ke snížení rizika vzniku žlučových kamenů.

Zabraňuje demenci

Spotřeba piva také zvyšuje hladinu „dobrého cholesterolu“ o 10-20 %, čímž se snižuje riziko vzniku demence a kardiovaskulárních onemocnění.

Zlepšuje trávení

Pivo vykazuje řadu trávicích vlastností, které zahrnují stimulaci gastrinu, žaludeční kyseliny, cholecystokininu a pankreatických enzymů.

Odbourává stres

Stejně jako ostatní alkoholické nápoje snižuje pivo stres a usnadňuje spánek.

Diuretická kvalita

Pivo působí jako diuretikum a významně zvyšuje močení. To usnadňuje zvýšené odstranění toxinů a odpadních materiálů z těla.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here