Pitulník není oficiální léčivkou, přesto však svými účinky potěší

pitulnik zluty
Zdroj foto: pixabay

Žlutá hluchavka roste snad na každé mezi v našem okolí. Tedy tak téhle bylince lidové medicíny alespoň říkáme. Ve skutečnosti jde o pitulník žlutý (Galeobdolon luteum). Má velmi podobné účinky jako jeho příbuzná hluchavka bílá (Lamium album), takže i když není oficiálně uznanou léčivkou, přesto nachází v lidové medicíně široké uplatnění.

I dnes tak jeho sušenou nať můžeme najít v obchodech se zdravou výživou, přírodních lékárnách apod. A k dostání je dokonce i ve formě extraktu, pomáhajícího proti celé řadě neduhů. Ceněny jsou zejména jeho expektorační účinky, ovšem prosazuje se také jako bylinka pro ženy nebo pomocník při léčbě úporných ekzémů nebo zánětů křečových žil.

Užívá se zejména kvetoucí nať, proti nespavosti však využijete i tu podzimní

zluta kopriva
Zdroj foto: pixabay

Žluté květy této „hluchavky“ se obvykle objevují v květnu a červnu. Právě tehdy je nejvhodnější doba pro sběr jemné mladé natě. Ovšem leckdy se sbírá i celá, a to díky tomu, že starší stonky obsahují řadu hodnotných minerálů. Pokud však pitulník posečeme, obrazí na podzim znovu. A to je příležitost pro další sběr.

Nejčastěji se pitulník žlutý používá při léčbě vlhkého kašle. Rozpouští totiž hleny a pomáhá s odkašláváním. Bude vám stačit množství jedné lžíce, které povaříte deset minut v půl litru horké vody. Vychladlý čaj poté vypijete. A to nejlépe 2-3x denně. Ovšem pozor, nikdy ne později než 3-4 hodiny před spaním. Díky kašli byste se totiž příliš nevyspali.

Pokud ovšem chcete pitulník žlutý použít ke zmírnění úzkosti nebo jako prostředek proti nespavosti, snižte použité množství bylinky na polovinu a uvařte si malý šálek čaje. Ten vypijte před spaním a těšte se na jeho blahodárné účinky.

Náš tip: ještě není pozdě, abyste si tuto bylinku jednoduše nasušili na zimu. Nať, která vyrašila pro jarním či letním sestřihu se sklízí opravdu snadno.

Na gynekologické problémy pomohou koupele

O pitulníku se mluví také jako o bylince skvělé pro ženy. Čaj se užívá při gynekologických potížích a také při problémech s otěhotněním. Ovšem při nejrůznějších zánětech a dalších obtížích v intimní oblasti lze použít i sedací koupele.

Stačí povařit tři lžíce byliny v jednom litru vody a scezený nálev poté vlít do vany s horkou vodou. Mělo by stačit 20 minut sedací koupele, a to nejlépe opakované 3x týdně. Jestliže potíže do dvou týdnů neustoupí, pak doporučujeme vyhledat lékařskou pomoc.

Obklady z pitulníku pomohou na ekzémy i křečové žíly

Je tu však i další možnost využití této nevšední bylinky. Podobně jak čaj si připravíte také odvar. Do něj jednoduše namočte vhodnou bavlněnou textilii nebo rovnou plátěné obinadlo a použijte pitulník ve formě obkladu na ekzémy a zánětlivé stavy kůže. Pomáhá i proti křečovým žilám či jako pomocník při léčbě bércových vředů. Denně si dopřávejte 2-3 obklady, trvající nejméně 20 minut. Používejte vlažný nálev nikoli studený.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here