Jistě vás již napadlo, že by nebylo špatné koupit si bylinky již vypěstované, pěkně v květináčích, a ty pak jen pěstovat v kuchyni, na okně, nebo přesadit na zahradu. Vypadá to jednoduše a lákavě, ale musíme vás zklamat – většina takto zakoupených bylinek nepřežije jeden rok, a některé uhynou ještě dříve.
Proč bylinky zakoupené v květináčích nevydrží
Je mnoho důvodů, proč takto zakoupené bylinky nevydrží. Za prvé jsou vypěstované a vyšlechtěné právě jen pro jednu sezonu, tak, abyste je spotřebovali rovnou v kuchyni. Za druhé jsou pěstované ve sklenících, kde nezískají takovou otužilost, jakou by potřebovaly na zahrádce. Za třetí jsou převážené ze skleníků do obchodů a potom vámi z obchodu domů, a tak mohou „nastydnout“.
A proč jsou bylinky ze semínek otužilejší
Taky je odpověď velmi jednoduchá: již od semínka jsou zvyklé na podmínky, které budou pak mít po celý život. Můžete je otužovat pomalu – přenášením ven za hezkého počasí. Jsou silnější, protože netrpí převážením a s tím spojeným „nachlazením“ apod.
Které bylinky si můžeme vypěstovat ze semínek
Ze semínek si doma můžete vypěstovat skoro všechny dostupné bylinky: pažitku, petržel, saturejku, tymián, rozmarýn, meduňku, dobromysl, koriandr, bazalku, řeřichu, mátu…
Co potřebují semínka ke klíčení
Nejprve se zaměříme na to, jaké podmínky potřebují semínka (nejen bylinek) ke klíčení. Jsou to: teplo, voda a kvalitní substrát. Teplo je důležité pro vyklíčení semínka, substrát nesmí nikdy vyschnout a doporučujeme použít výsevný substrát, v němž mají semínka dostatek živin. Jakmile semínko vyklíčí a objeví se rostlinka, potřebuje navíc ještě světlo – umístění na okenním parapetu je naprosto ideální.
Kam umístit rostlinky
Větší bylinky pak můžete pěstovat jak v květináčích – některým se tam daří lépe než na zahrádce (třeba bazalka), nebo je přesadit do volné zahrádky (lépe až po 15. květnu, tj. po „zmrzlých“). Otužilé bylinky vám budou dělat radost i několik let a přežijí i mrazivé zimy.