Už to začalo. Některé bylinky se vysévají už v lednu, jiná semínka na svůj čas ještě čekají. Mnoho z nás malých i větších zahrádkářů už pilně pracuje na přípravě zahrady, staví pařeniště nebo uklízí na balkoně či terase, aby se udělalo místo pro péči o sazeničky.
Počasí je však něco, čemu nelze poručit. Pokud však chcete začít a neriskovat, není skutečně nic jednoduššího, než začít pěstovat v interiéru.
Na trhu jsou dnes celkem běžně k dostání LED světla s barevným spektrem odpovídajícím potřebám rostoucích rostlin a ve srování s běžnými HID výbojkami se jedná o velmi ekonomické řešení. Pokud se zrovna nechystáme na celoroční pěstování vyžadující spektrum pro květ, pak nám bude bohatě stačit LED trubice 6400K pro indoor pěstování.
Ještě před několika lety se LED zdroje světla příliš nevyplácely – byly drahé a jejich svítivost poměrně rychle klesala. Dnes však technologie pokročila a vysoce svítivé SMD čipy v LED trubicích poskytují perfektní servis na desítky tisíc hodin, a to za cenu pár stokorun.
Díky poměrně malé počáteční investici tak můžete začít pěstitelskou sezónu dříve a až budou rostlinky venku, dá se totéž osvětlení použít například i pro indoor pěstování microgreens, tolik oblíbeného zeleného lupení do jídel a smoothies.
Vyplatí se investice do LED osvětlení rostoucích rostlin?
Pokud na jaře zavítáte do zahradnictví, pak se může také stát, že vám zůstane nad konečným účtem za útratu rozum stát. Bylinky, a to především bylinky vzrostlé a alespoň jeden rok staré, jsou drahé. Investice do LED osvětlení rostoucích rostlin se vám v případě, že se rozhodnete svoji investici získat zpátky, vyplatí již během jednoho roku.
Cena za spotřebovanou elektrickou energii je ve srovnání se sodíkovými výbojkami zlomková a stejně tak i pořizovací náklady nepřesáhnou pár tisíc korun i v případě, že se rozhodnete do toho pořádně praštit a postavit si například skříň pro pěstování bylin.
Jakmile jsou bylinky silnější a mohou jít ven, mohou udělat prostor dalším generacím. Pak už stačí jen oslovit své přátele a rostlinky jim nabídnout. S troškou štěstí můžete i vy narazit ve vaší obci na zahrádkářskou kolonii, kde si lze pronajmout kousek půdy a založit vlastní školku pro léčivky a další byliny.
Co budete potřebovat pro pěstování bylinek v domácím prostředí?
- Regál nebo jiný odkládací prostor dostatečných rozměrů
- LED TRUBICE T8 NA OSVĚTLENÍ ROSTOUCÍCH ROSTLIN, 18W, 120 CM, G13
- Uchycení na LED trubici 120 CM
- Rovněž se vám může hodit časovač pro zapnutí a vypnutí osvětlení
- Pro náročné je samozřejmostí i řídící jednotka pro závlahový systém jako například OpenSprinkler
- Sadbovací kostky nebo substrát smíchaný se zeminou z vaší zahrady
- Sadbovače, miniskleníky nebo jednoduše bedna na ovoce a zeleninu vystlaná igelitem.
- Teplo a čas
Pěstování v interiéru je zdravé i stylové
Máte jen omezený prostor pro pěstování? To ale přece vůbec nevadí. Právě díky dnešním možnostem se indoor pěstování může stát příjemným koníčkem a přivýdělkem. Zeleň dokáže zkrášlit i ten nejtmavější roh, pokud mu na pomoc přijde osvětlení. Na trhu dnes koupíte systémy pro profesionální indoor pěstování, ale čím dál častěji lze narazit i na systémy pro domácí pěstování. Existují drahé a designové kousky s automatizací, ale stejně tak můžete začít i s něčím méně finančně náročným a stejně to bude vypadat parádně.
Výdrž LED zářivek je úžasná
Všechny rostlinky pro svůj růst potřebují alespoň 6 hodin denně. Ideální dobu lze zjistit přizpůsobením se běžnému přírodnímu rytmu v dané roční době. Pokud budete denně svítit například 8 hodin, může vám taková LED zářivka vydržet klidně i 10 let. A to se vyplatí. Spolu s návratností plynoucí z prodeje přebytků nebo školkaření se může z koníčku stát i příjemný přivýdělek. Zejména na jaře vám lidé za sazeničky budou velmi vděční. Ano, nemusí to končit jen u bylinek! Stejně tak dobře vaše indoor školka poslouží i k pěstování sazeniček všeho druhu od chilli papriček po dýně.