Maralí kořen

Maralí kořen, též nám jako leuzea nebo parcha saflorovitá (latinsky Rhaponticum carthamoides), má původ až na samém jihu Sibiře. Řadí se mezi trvalky a dorůstá do výšky až jednoho metru, přičemž mívá až několik lodyh.

parcha saflorovitá
parcha saflorovitá, Autor: Doronenko 08:35, 9 April 2007 (UTC) – Vlastní dílo, CC BY 2.5, Odkaz

U nás se těší své oblibě a jelikož místní klimatické podmínky snáší velmi dobře, je schopen překonat i těžké zimy. Co rostlina ale vyžaduje, tak je na živiny bohatá půda. Bylinka se sbírá předně kvůli kořenu, a to během svého třetího roku na podzim, kdy kořen může mít až několik kilogramů.

Mimo kořenu je využívána i nať, která se naopak sbírá na přelomu měsíců května a června. Říká se, že nať je nejlepší sbírat během ranních hodin. Účinky kořenu se dají přiblížit k efektům ženšenu. Rostlina se řadí do skupiny tzv. adaptogenů, pomáhá s adaptací při stresových situacích, dokáže harmonizovat chod vnitřních orgánů a zároveň podporuje jejich regeneraci. Rostlina pro svůj květ často připomíná klasický bodlák.

Účinky bylinky

 • Zlepšuje imunitu, posiluje obranyschopnost
 • Snižuje pocit únavy a vyčerpání
 • Zlepšuje adaptaci na stresové situace
 • Pomáhá při depresivních náladách
 • Snižuje hladinu krevního cukru, cholesterolu a tuku v těle
 • Je nápomocný při zotavování se po operaci a následné rekonvalescenci
 • Je účinný prostředek proti neplodnosti a impotenci
 • Má příznivý vliv na správnou činnost jater a celý kardiovaskulární systém
 • Dokáže zahnat pocit hladu
 • Pomáhá při migrénách a bolestech hlavy
 • Dokáže se rychle vstřebat, tělu dodává vitalitu

Jak bylinu konzumovat?

Nejběžněji podávanou formou je odvar z kořene a jeho následné louhování, a také nálev z nati nebo listu rostliny. Nejlepší lékovou formou je i tinktura. V případě, že nechceme, aby si tělo na lék zvyklo a svůj účinek tak neoslabilo, nepoužíváme často a ve velkém množství. Léčba by měla trvat přibližně jeden měsíc. Jelikož je maralí kořen jako lék velmi stimulující, raději ho neaplikujeme ve večerních hodinách.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
TIP
Popis:

Internetový obchod s produkty pro zdraví. Prozdravi je největším internetovým obchodem s doplňky stravy, přírodní kosmetikou, zdravotními přístroji a zdravou výživou v České republice.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Jsme rodinná firma, která se zabývá prodejem a obchodem už od roku 1992. V posledních letech děláme radost lidem přírodní kosmetikou, doplňky výživy, vitamíny, speciálními jedlými oleji a medicínou.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Cílem Pepi je být spolehlivým partnerem pro výběr produktů do domácnosti a na zahradu. Neustále se snaží rozšiřovat sortiment a kvalitu vlastních služeb.

 

Nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here