Maralí kořen

Maralí kořen, též nám jako leuzea nebo parcha saflorovitá (latinsky Rhaponticum carthamoides), má původ až na samém jihu Sibiře. Řadí se mezi trvalky a dorůstá do výšky až jednoho metru, přičemž mívá až několik lodyh.

parcha saflorovitá
parcha saflorovitá, Autor: Doronenko 08:35, 9 April 2007 (UTC) – Vlastní dílo, CC BY 2.5, Odkaz

U nás se těší své oblibě a jelikož místní klimatické podmínky snáší velmi dobře, je schopen překonat i těžké zimy. Co rostlina ale vyžaduje, tak je na živiny bohatá půda. Bylinka se sbírá předně kvůli kořenu, a to během svého třetího roku na podzim, kdy kořen může mít až několik kilogramů.

Mimo kořenu je využívána i nať, která se naopak sbírá na přelomu měsíců května a června. Říká se, že nať je nejlepší sbírat během ranních hodin. Účinky kořenu se dají přiblížit k efektům ženšenu. Rostlina se řadí do skupiny tzv. adaptogenů, pomáhá s adaptací při stresových situacích, dokáže harmonizovat chod vnitřních orgánů a zároveň podporuje jejich regeneraci. Rostlina pro svůj květ často připomíná klasický bodlák.

Účinky bylinky

 • Zlepšuje imunitu, posiluje obranyschopnost
 • Snižuje pocit únavy a vyčerpání
 • Zlepšuje adaptaci na stresové situace
 • Pomáhá při depresivních náladách
 • Snižuje hladinu krevního cukru, cholesterolu a tuku v těle
 • Je nápomocný při zotavování se po operaci a následné rekonvalescenci
 • Je účinný prostředek proti neplodnosti a impotenci
 • Má příznivý vliv na správnou činnost jater a celý kardiovaskulární systém
 • Dokáže zahnat pocit hladu
 • Pomáhá při migrénách a bolestech hlavy
 • Dokáže se rychle vstřebat, tělu dodává vitalitu

Jak bylinu konzumovat?

Nejběžněji podávanou formou je odvar z kořene a jeho následné louhování, a také nálev z nati nebo listu rostliny. Nejlepší lékovou formou je i tinktura. V případě, že nechceme, aby si tělo na lék zvyklo a svůj účinek tak neoslabilo, nepoužíváme často a ve velkém množství. Léčba by měla trvat přibližně jeden měsíc. Jelikož je maralí kořen jako lék velmi stimulující, raději ho neaplikujeme ve večerních hodinách.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here