Parcha saflorová

Česky:
Parcha saflorová
Latinsky:
Leuzea carthamoides
Slovensky:
Parcha saflorová

Parcha saflorová (Leuzea carthamoidesRhaponticum carthamoides) je bylinou známou také pod názvy leuzea – maralí kořen. Název maralí kořen je z důvodu, že na podzim jeleni maralové vykopávají svými kopýtky kořeny této rostliny a pochutnávají si na nich. Rostlina je považována za silné přírodní afrodiziakum.

parcha saflorova
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Léčivé účinky

 • Pomáhá při rekonvalescenci po slabostech různého původu.
 • Snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi.
 • Zlepšuje odolnost organismu.
 • Pomáhá při některých typech deprese.
 • Má afrodiziakální účinek.
 • Podporuje tvorbu mateřského mléka.
 • Posiluje odolnost psychiky.
 • Pomáhá při bolestech hlavy.
 • Odbourává únavu.
 • Podporuje lepší trávení a působí při nechutenství.
 • Snižuje negativní následky chemoterapie.

Použití a dávkování

Z byliny se používá, sbírá a suší oddenek, kořeny i nať, která se sbírá během květu rostliny a ideálně ráno okolo sedmé hodiny. Nejúčinnější je kořen, listy se používají také, ale jejich léčebný účinek je nižší.

K běžným léčebným účelům se používá nálev z natě či odvar z kořene, připravený jednominutovým varem a poté třiceti minutovým vyluhováním. Čaj z natě se obvykle podáv 3x denně – ráno, v poledne a večer.

Odvar se užívá rovněž zpravidla 3x denně a to po 2 až 3 polévkových lžicích, první dávka se podává ráno na lačný žaludek, druhá před obědem a třetí mezi 15. až 16. hodinou.

Nejvíce efektivní je tinktura, která se podává ráno a v poledne, v případě těžších případů i odpoledne do 16. hodiny.

O maralím kořenu neboli leuzee

Parcha saflorová (Leuzea carthamoides, Rhaponticum carthamoide) je vytrvalá bylina patřící do čeledi hvězdicovitých, od toho se odvíjí i vzhled rostliny podobný u nás rozšířenému bodláku obecnému, ale jednotlivé části má měkké a bez ostnů. Rostlina může dorůst až do výšky 180 cm. Krátké a horizontálně rozvětvené, dřevnatějící temně hnědé kořeny mají specifické aroma.

Vytváří přízemní růžici s řapíkatými a hluboce zpeřenými, dělenými listy. Květenství je kulovitý úbor, jenž je složen z lůžka a hustě nahloučených trubkovitých, drobných květů mající světle fialové zbarvení, jsou oboupohlavné, s pěti tyčinkami a dvouklanou bliznou. Plodem je nažka mající hnědo-šedou barvu.

Kořeny rostliny obsahují zejména ekdysteroidy, silice, třísloviny, inulin, flavonoidy, mastné kyseliny. Významnou složku tvoří seskviterpenové laktony , které jsou prokazatelně biologicky aktivní. V usušených kořenech se nachází okolo patnácti procent bílkovin, zanedbatelné množství kolem dvou procent tuku, takřka dvacet až dvacet pět procent vlákniny, více jak deset procent minerálních látek.

Kontraindikace

Bylo prokázáno, že toxicita extraktů z kořenů je natolik malá, že nebezpečné by mohly být pouze extrémně vysoké dávky, které jsou v běžné praxi nereálné.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů