Trochu pozapomenutý pamětník rolní

pametnik rolni
Zdroj foto: Franz Xaver, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Pamětník rolní: Jemná, drobná, modře kvetoucí bylinka má krásné jméno (druhým jménem se mu říká také marulka pamětník) a mnoho léčivých účinků. Najdete ji především v teplejších oblastech.

Jak bylinka vypadá

Pamětník rolní (Acinos arvensis) má čtyřhrannou lodyhu, která dorůstá výšky až 40 cm. Listy jsou vejčité s velmi krátkým řapíkem. Květy se spojují do lichopřeslenů, jsou modré až fialové a kvetou od května do července.

Pamětník patří do čeledi hluchavkovité, nejvíce připomíná tymián a velmi příjemně voní.

Kde bylinka roste

Bylinka roste po celé Evropě, zejména v teplejších oblastech, má ráda teplo a slunce, takže ji najdete na náspech, v lomech, polích i vinicích.

Co sbíráme a proč

Z pamětníku sbíráme kvetoucí nať, která obsahuje silice, fenolové kyseliny, flavonoidy a taniny. Bylinky má dezinfekční účinky, zlepšuje trávení a pomáhá proti křečím.

Použití pamětníku

Pamětník můžeme použít vnitřně i zevně. Vnitřně používejte nálev, kteří si připravíte louhováním 40 g bylinky v 1 litru vody. Bylinku louhujte alespoň přes noc. Přecezený nálev pak můžete ohřát na mírnou teplotu. Lze přisladit medem. Nálev je vhodný na průduškový kašel, dráždivý kašel i suchý kašel. Je vhodný i pro děti, kterým ale určitě dosladíme medem. Dále se používá na zlepšení zažívání (nadýmání, poruchy trávení). Můžete jej použít i proti křečím.

Zevně používáme odvar: 100g natě přelijeme 2 litry vroucí vody, necháme 30 minut louhovat, přecedíme a používáme do koupelí. Koupele jsou vhodné při revmatismu, depresích, bolestech kloubů, slabostech i po fyzickém vyčerpání. Stejný odvar můžete použít i jako kloktadlo, a to zejména při angínách, aftech a bolácích v ústech.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, www.ireceptar.cz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here