Ožanka lesní – bylinka známá již ve starověku

 

ozanka bylinka
Zdroj foto: Raffi Kojian, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Ožanka lesní: Zajímavá bylinka roste také v lesích České republiky, i když ji najdete spíše v Polabí, Povltaví, a na východě kolem řek Svratky, Dyje a Moravy. Co s ní léčili už starořečtí hrdinové?

Jak vypadá ožanka

Ožanka lesní (Teucrium scorodonia) patří do čeledi hluchavkovité, dorůstá výšky až 50 cm a je víceletá. Stonek má čtyřhranný, vzpřímený, listy jsou protistojné, řapíkaté a srdčité. Žlutozelené květy jsou umístěny v jednostranném lichoklasu.

Kde roste

Ožanka roste na teplejších místech, v okolí velkých řek, má ráda středně kyselé půdy, vyskytuje se hlavně v dubových a borových lesích a na vřesovištích.

Starověké využití

ozanka
Zdroj foto: es.wikipedia.org/

Latinský název Teucrium je odvozeno od trojského krále Teukros, který prý jako první použil ožanku k léčení sleziny. Je to sice jen pověst, ale k léčení sleziny se používá dodnes.

Co se sbírá

Z ožanky sbírejte kvetoucí nať a usušte ji (zavěšením kytic hlavou dolů). Používá se na léčení zánětu průdušek, na kašel, po zápalu plic nebo těžké chřipce, proti tuberkulóze, při léčení střevních a žaludečních chorob a chorob vnitřních orgánů (slezina, žlučník).

POZOR: Časté nebo nepřiměřené používání ožanky může způsobit poškození jater, proto nikdy nepřekračujte doporučené dávkování a při použití se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

TIP: Čaj z ožanky lesní je docela hořký. Můžete si jej osladit medem, anebo nechat vychladnout do druhého dne a potom ohřát na vám příjemnou teplotu – nebude již tolik hořký.

Další druhy

Další druhy ožanek jsou ožanka kalamadra (také léčivá), ožanka čpavá, ožanka horská, ožanka kočičí, ožanka petrolejová, ožanka hroznatá. Ovšem pozor na sbírání v přírodě, ohroženými druhy jsou totiž ožanka čpavá, horská, lesní i hroznatá.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.bylinkyprovsechny.cz, Bellmann, H. a kol., Atlas rostlin, Euromedia Group, Praha 2016

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here