Ožanka kalamandra je bylinka nejen se zajímavým názvem

ozanka bylinka
Zdroj foto: J.F. Gaffard Jeffdelonge at fr.wikipedia / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Ožanka kalamandra: Tato bylinka s opravdu exotickým názvem je dnes poněkud opomíjená. Když si k ní ale najdete cestu, budete mít okrasu zahrady i léčivku v jednom.

Jak ožanka vypadá

Ožanka je nízká vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, která dorůstá jen 30 cm výšky. Má červené až karmínové květy, které vykvétají v červenci až září.

Jaké vyžaduje stanoviště

Ožanku si pořiďte do zahrady pouze tehdy, máte-li pro ni slunné a teplé stanoviště. Zalévat potřebuje jen středně. Snese občasné sucho. Rozmnožuje se oddenky nebo řízky.

ozanka
Zdroj foto: Bernd Haynold / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Co se sbírá a na co se používá

Z této bylinky sbíráme kvetoucí nať. Pomáhá při rýmě, odvar se používá k výplachu nosu nebo jako kloktadlo. Dále pomáhá při úpravě trávicího systému, používá se při překyselení organismu, protože má hořkou chuť, pomáhá odstraňovat nechutenství, pomáhá při zánětech žaludku či tenkého střeva, odvar je dobrý i při dlouhotrvajícím průjmu.

Pozor: neměla by se používat dlouhodobě, protože může poškozovat játra.

Zevně se používá při revmatismu, zánětech a aftách, a to bez vedlejších účinků.

Jak si připravit čaj nebo odvar

Asi jednu polévkovou lžíci natě zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme, necháme zchladnout a pijeme 1x denně při výše uvedených obtížích. Nepřekračujeme doporučené dávkování a neužíváme dlouhodobě – stačí například 14denní kúra a pak si dopřejeme 14 dní odpočinek.
bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here