Onemocnění trávicího systému a bolest břicha: Chronické a akutní stavy

Onemocnění trávicího systému a bolest břicha: Chronické a akutní stavy
Onemocnění trávicího systému a bolest břicha: Chronické a akutní stavy

Bolest břicha je velice častá zdravotní komplikace, kterou ale není vždy snadné správně diagnostikovat. Existuje mnoho typů bolestí a také mnoho příčin. Správná analýza usnadňuje správnou diagnostiku a rovněž i léčbu.

Naučte se rozpoznat, kde vás břicho bolí

Jedním ze zásadních nástrojů pro určení příčiny bolesti břicha je nalezení přesného místa, odkud bolest vychází. To není vždy snadné, zejména proto, že bolest může vystřelovat i do dalších částí našeho těla a ne vždy jsme schopní zjistit, kde přesně začíná. Navíc, když nás bolí břicho, to poslední, co chceme dělat, je naši bolest analyzovat. Místo, kde břicho bolí, ale nejvíce vypovídá o tom, z jakého důvodu nás bolí. Každá bolest upozorňuje na jiný problém a jakmile dokážeme přesně určit, kde bolest začíná, snadněji odhalíme možnou příčinu.

​Všímejte si, co bolesti břicha předcházelo

Některé zdravotní komplikace se mohou objevovat častěji a je tedy velmi pravděpodobné, že mají stejnou příčinu. Jestliže nás například břicho bolí po určitých jídlech, je možné, že jsme citlivější či dokonce alergičtí na některou z potravin. Zamyslete se proto, jaká jídla či tekutiny jste konzumovali před tím, než se bolest objevila. Nebyli jste ve stresu? Měli jste čas jíst v klidu nebo jste do sebe jídlo v rychlosti naházeli? Nejčastější příčinou bolesti břicha je právě konzumace a pokud se zaměříte na to, jak se stravujete, dokážete odhalit hlavního viníka, proč vás bolí břicho.

​Nejčastější příčiny bolesti břicha

S bolestí břicha se setkal snad každý. Je dokonce jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé navštěvují lékaře. Ve většině případů bolest brzy sama od sebe odezní, a tak máme tendenci ji podceňovat a nesnažíme se ani odhalit její příčinu. Většina bolestí břicha je akutních a objevují se proto nárazově a zřídka. Ovšem některé příčiny, pokud nejsou léčené, se zkomplikují a přejdou do chronických stavů, jejichž léčba je náročnější a dlouhodobější. Bolesti břicha proto raději vždy věnujte patřičnou pozornost, a to zejména tehdy, pokud se s ní potýkáte pravidelněji. Pojďme se teď blíže podívat na nejčastější důvody, proč nás břicho bolí:

​Žaludeční vředy

Žaludeční vředy jsou běžným problémem u lidí nad 45 let. Jedná se o vážný problém, který byste nikdy neměli podceňovat. Prasklé žaludeční vředy způsobují krvácení do žaludku, které může mít až fatální následky. Vředy se projevují právě bolestí břicha, která se objevuje pod hrudním košem, dále také ztrátou chuti k jídlu, pocitem plnosti, zvýšenou produkcí slin či zapáchající stolicí. Máte-li na žaludeční vředy podezření, s návštěvou lékaře neotálejte.

Gastritida neboli zánět žaludku

Zánět žaludku je jednou z nejběžnějších příčin bolesti břicha. Ta se projevuje v místě lehce nad pupkem a může ji doprovázet také nevolnost, zvracení a ztráta chuti k jídlu. U zánětu žaludku vzniká problém zejména tehdy, pokud jej dlouhodobě neléčíme a z akutních problémů se rázem stávají chronické. Chronická gastritida ovšem může vést mimo jiné až k tvorbě žaludečních vředů, o nichž jsme se zmiňovali výše.

​Infekce bakterií Helicobacter pylori

Tato bakterie způsobuje infekci v žaludku a snižuje jeho přirozenou obranyschopnost. Infekce se projevuje tlakem v horní části žaludku, nadýmáním, těžkým trávením, žravostí či zápachem z úst. Jedná se o velmi běžnou infekci, jejíž diagnostika ani léčba nejsou v raných stádiích nijak náročné. Základem je ovšem včasné odhalení, proto byste neměli bolest žaludku podceňovat.

​Psychika a stres

Náš psychický stav úzce souvisí se stavem fyzickým a bolesti jako reakce na stres a úzkost nejsou nic nového. V psychicky vypjatých situacích se u lidí velmi často objevují nepříjemné křeče v břiše, které odezní, jakmile zmizí i příčina našeho stresu. Častý stres a časté namáhání žaludku ovšem může způsobovat výraznější komplikace a je tedy velmi důležité se jim vyvarovat.

​Potravinová alergie

Bolest břicha je ve většině případech způsobená něčím, co jsme snědli. A zejména bolest žaludku po jídle může signalizovat, že máme alergii na některou ze složek naší stravy. Potravinová alergie se projevuje jako náhlá silná a bodavá bolest, která většinou sama rychle odezní. Žaludek je ale výrazně namáhaný a měli bychom proto rychle určit, co tuto bolest způsobuje, a z jídelníčku to nadobro vyloučit.

———-Komerční článek———-

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here