Oman pravý pochází původně ze Střední Asie a potom zplaněl i u nás

oman pravy
Zdroj foto:es.wikipedia.org

Oman pravý je bylinkou používanou přinejmenším od středověku, která k nám ale byla zavlečena z Asie. Má mnoho lidových názvů, jako je například uspivřed, zaspivřed nebo alant. To vše odkazuje zejména na jeho schopnost léčit zažívací potíže.

Původ jména

Oman pravý se latinsky řekne Inula helenium, zejména latinský název „helenium“ je odvozen od „helios“ = slunce, protože květní úbory této rostlinky jsou žluté a připomínají sluneční kotouč s paprsky.

oman
Zdroj foto:es.wikipedia.org

Jak rostlina vypadá

Oman patří do čeledi hvězdnicovité a jedná se o vytrvalou bylinu, která dorůstá až 1,5 m. Má vstřícné listy a žluté květy, které vykvétají v červenci a srpnu. Ve středověku se hojně pěstoval v zahradách a míst zplaněl. Dnes roste na vlhkých loukách, lesích a křovinách.

Co se sbírá a proč

Sbírá se oddenek, ale až z dvouletých nebo tříletých rostlin, kdy v sobě má hodně síly. Silnější oddenky se při sušení půlí, aby lépe seschly. Poměr sesychání je asi 5 : 1. Hlavní účinné látky jsou hořčiny a silice. Omanový oddenek působí proti záduše, pomáhá při zažívacích obtížích, odstraňuje písek v ledvinách, kameny v močovém ústrojí, pomáhá proti kašli, protože rozpouští hleny, upravuje vylučování žluči a je močopudný, upravuje stav cukru v krvi. Používá se i zevně, a to k čištění, dezinfekci a hojení ran. Odvarem můžete také vyplachovat ústa při bolestech zubů.

Čaj z omanu pravého

Čaj, který je vhodný pro odkašlávání, ale i na zažívací potíže, připravíte tak, že 2 lžičky řezaného sušeného oddenku dáte do ¼ litru vody, přivedete k varu a vaříte na mírném plameni asi 5 minut. Pak ještě necháte 15 odstát. Přecedíte a pijete 1 až 2 šálky denně.

Tinktura z omanu pravého

Vyrobit tinkturu není nic složitého. Stačí vám 50 g sušeného kořene nakrájeného na menší kousky, které naložíte do ½ litru vodky, lihu nebo jiného alkoholu. Necháte 14 dní stát, můžete každý den protřepat. Poté se tinktura přecedí a nalije do malých tmavých skleniček. Užíváme 10 až 20 kapek 3x denně při zažívacích potížích.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here