Objevte kouzlo bylinek a regenerujte

bylinky
Zdroj foto: Freepik.com

Mnoho bylinek se stalo běžnou součástí našich životů, ne vždy známe ale všechny jejich účinky. O tom, že pomohou se zažíváním nebo dodají pokrmům tu pravou chuť asi nikdo nepochybuje, napadlo by vás ale, že právě bylinky můžete využít i k regeneraci rozbouřené mysli nebo těla po sportu?

Naše životy jsou plné stresu

Naši prapředci žili v souladu s přírodou, přes den pracovali, pohybovali se na čerstvém vzduchu, sbírali byliny, lovili zvěř, hodně spali a nikam nepospíchali. My si takový život už nedovedeme představit, přesto jim často závidíme, jak klidný život vedli.

My se oproti nim pořád potýkáme se stresem, neustále někam pospícháme, každou chvíli musíme o něčem rozhodnout, málo spíme a na pohyb zapomínáme. Po návratu z práce padneme na pohovku, nechce se nám kolikrát vůbec nic, ani vařit, ani jít s čtyřnohým kamarádem na procházku. Jsme unavení, bez nálady i energie. Jak moc se životy nás a našich předků liší.

susene kvety bylinek
rege Zdroj foto: Freepik.com

Bez vhodné regenerace se neobejdeme

Cítíte se unavení? Máte náladu pod psa? Jste často nemocní? Trápí vás bolest hlavy? Únava vás provází každým dnem? Nemůžete spát? Máte za sebou velkou zátěž a nedaří se vám dostat zase do formy? To všechno jsou příznaky toho, že tělo potřebuje pořádně zregenerovat a načerpat nové síly. Naše tělo sice má určité regenerační schopnosti, díky kterým se udržuje ve stavu, kdy je funkční a zdravé, jenže ne vždycky to jde tak jednoduše.

Náš životní styl, kdy se pořád za něčím honíme, jíme polotovary, vynecháváme snídani, málo pijeme a spíme, mu v tom zrovna nepomáhá. Naše plet šedne, dostaví se problémy se zažíváním, únava, vyčerpání, špatná nálada nebo třeba i deprese.

Tělo potřebuje regenerovat správně, je jedno, zda po psychické nebo fyzické námaze či nemoci. Regeneraci nesmíme brát jako samozřejmost, musíme našemu organismu podat pomocnou ruku, aby probíhala tak, jak má. Najít si čas na sebe, odpočívat, chodit do sauny, hýbat se, zdravě jíst, a třeba přivolat na pomoc i ty bylinky.

Pozvěte si domů bylinky a objevte jejich kouzlo

Aby regenerace těla byla skutečně úspěšná, je třeba změnit svůj životní styl, hodně spát a hlídat si, abychom přijímali dostatek potřebných vitamínů a minerálů. Ne vždy se to dá zvládnout jen stravou, někdy jsou zapotřebí i doplňky stravy nebo výtažky z léčivých rostlin. Ty můžete pěstovat doma na zahrádce nebo si je nasbírat v přírodě.

Víte, že v létě si sice můžete natrhat bylinky vždy čerstvé podle potřeby, v zimě to tak jednoduché není? Je třeba myslet dopředu a nebát se sušení bylinek.

susene kvety
Zdroj foto: Freepik.com

Tip číslo jedna: Ginkgo biloba

Ginkgo biloba, jinak také jinan dvoulaločný, je rozložitý strom, který má listy ve tvaru ploutví a je známý už dlouhá staletí. Organismus prokrví, působí i proti kornatění cév, okysličí krev. Připravit si můžete čaj ze sušených listů, který působí antialergicky, v některých případech může i zlepšit astma.

Tip číslo dva: Ženšen

Ženšen pravý patří mezi adaptogeny, přispívá k regeneraci těla i svalů a tlumí bolest, snižuje únavu, posiluje imunitní systém, podporuje fyzickou i psychickou vitalitu. Je jednou z nejstarších rostlin používanou v tradiční čínské medicíně, užívá se zejména kořen, který se suší a následně drtí.

Tip číslo tři: Rozmarýn lékařský

Kdo z nás ho nemá doma v květináči? Rozmarýn krásně voní, své využití najde nejen v kuchyni. Stimuluje také mozkovou činnost, prokrvuje organismus, povzbudí chuť k jídlu, zlepší koncentraci, stimuluje obnovu kožních buněk, uvolňuje stres i nervozitu, pomáhá i při chronické únavě.

Tip číslo čtyři: Třezalka tečkovaná

Bylinka oblíbená už od starověku, přezdívá se jí i svatojánská bylinka nebo čarovník. Řeč je o třezalce tečkované, která pomáhá při potížích s nespavostí, úzkostí, depresemi, při žaludečních potížích, má i antibiotické a protizánětlivé účinky. Sbírá se její květ a nať, připravit si z ní můžete čaj, tinkturu, odvar nebo olej.

Tip číslo pět: Kostival lékařský

Koho z nás občas nebolí klouby? Kostivalovou mast znaly už naše babičky, z listů, natě a kořenu si můžete připravit i olej, odvar nebo tinkturu, z čerstvých listů pak obklady. Kostival pozitivně působí na zdraví kloubů, šlach i tkání, s vnitřním užitím ale velmi opatrně, lepší je užívat ho jen zevně.

Tip číslo šest: Jírovec maďal

Jírovec maďal nejspíš znáte jako kaštan koňský. Využívá se hlavně plod (kaštan) a květnové listy, osvědčil se při léčbě zánětů, cévních onemocněních a na otoky lymfatických žláz. Zlepšuje i prokrvení orgánů, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá při cukrovce.

Víte, že se nejčastěji setkáte buď s mastí, nebo tinkturou z jírovce? Z kůry, listů nebo květů si pak můžete připravit i čaj.

Tip číslo sedm: Jeřáb oskeruše

Teplomilný ovocný strom mohutného vzrůstu s chutnými plody je u nás poměrně vzácný, přesto se o něm musíme zmínit. Jeho plody v sobě ukrývají celou řadu zdraví prospěšných látek, například vitamíny A a C, minerály, bílkoviny, organické kyseliny a třísloviny. Už dlouhá léta je známý jako účinný lék na žaludeční a střevní obtíže, pomáhá i při revmatických onemocněních.

———-Komerční článek———-

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý večer, děkuji za Vaše skvělé články o bylinkách a jejich použití, sama je hodně využívám převážně v bylinkovych čajich a hodně si o nich čtu, Jarmila

    • Dobrý den, děkujeme za zpětnou vazbu. Velice nás těší, že naše články mají své příznivce a pomáhají. Redakce bylinkopedie

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here