Několik bylinek vhodných do mastí. Vyrobte si mast doma

Masti si můžeme vyrobit doma, a tak budeme mít po ruce čistě přírodní prostředek proti neduhům, které nás trápí. Nejdůležitější součástí mastí je masťový základ (který zakoupíme v lékárně) nebo sádlo (čisté vyškvařené) a pak samozřejmě bylinka podle potřeby. Do mastí můžeme přidávat i včelí vosk nebo pryskyřici.

Měsíček

Měsíčková mast má široké použití a je vhodná již pro miminka. Měsíčkovou mastí léčíme suchou popraskanou kůži, atopický ekzém, bodnutí hmyzem, popálení od slunce, jizvy, zanícené bradavky po kojení, hemeroidy, křečové žíly. Její výroba je velmi jednoduchá. Rozehřejeme sádlo a vsypeme do něj sušené měsíčkové květy. Necháme ztuhnout několik dní. Poté znovu rozehřejeme a přisypeme další sušené měsíčkové květy, aby byly ponořené. Opět necháme ztuhnout. Po několika dnech opět rozehřejeme, přecedíme před kovový cedník, nalijeme do skleniček či umělohmotných uzavíratelných dóz, necháme ztuhnout a uchováváme v chladničce až po dobu 2 let.

Heřmánek

Další bylinkou vhodnou do mastí je heřmánek. Heřmánková mast má také poměrně pestrou paletu použití, můžeme jí léčit podrážděnou pokožku při akné, ekzémy, pokožku spálenou sluncem, odřeniny a popáleniny. Heřmánkovou mast vyrobíme stejně jako měsíčkovou a také stejným způsobem uchováváme.

Dubová kůra

I mast z dubové kůry si můžeme vyrobit doma. Její použití je vhodné zejména při hemeroidech, spálení od slunce či popáleninách a křečových žilách. Před výrobou masti dubovou kůru jemně nadrtíme např. v hmoždíři, aby se léčivé látky uvolňovaly v co největší míře. Dále použijeme stejný způsob výroby jako u měsíčkové masti. Pokud máme k dispozici včelí vosk, můžeme jej na konci výrobního procesu do masti vmíchat. Uchováváme také v chladu nejdéle po dobu 2 let.

Rozmarýn

Dobrou službu nám může prokázat i bylinka, kterou možná běžně pěstujeme na zahradě a používáme spíše k pečeným masům. Ano, můžeme si vyrobit rozmarýnovou mast. Listy rozmarýnu vmícháme do rozpuštěného sádla a necháme ztuhnout. Postup můžeme ještě po několika dnech zopakovat. Pak rozehřejeme a přecedíme, uchováváme v chladu. Rozmarýnovou mast poté používáme hlavně na revmatické potíže, bolesti páteře a svalů, nervové problémy, namazanou na hrudník pak proti průduškovému kašli a naopak natřenou na chodidla pro snížení horečky.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here