Nejčastější škůdci rostlin ve skleníku a jak s nimi zatočit

ochrana rostlin

Nejen vlivem globální klimatické změny se mění podmínky jako je intenzita a frekvence srážek, průměrné teploty, počty teplých a chladných dnů apod. Ty ovlivňují stav úrody významných plodin, na kterých jsme všichni tolik závislí. Tyto faktory mají také přímý i nepřímý vliv na populaci nejrůznějších škůdců. Jak se s nimi vypořádat?

Škůdci ve skleníku

Již od brzkých jarních měsíců často dochází při pěstování zeleniny i dalších rostlin k napadení škůdci, kteří sotva vzniklou úrodu doslova devastují. Úhyn rostlin, zeleniny i ovoce je problémem, který se zdá být každý rok palčivějším. Problém se škůdci se týká i rostlin ve skleníku.

I tady často uvadají stonky, listy a plody s láskou pěstovaných rostlin, a to i přes veškerou snahu a péči svědomitého pěstitele. Skleník není hermeticky uzavřený prostor a škůdci všeho druhu si do něj vždy najdou cestu. Proto je prevence a důsledná kontrola důležitá. Především v začátku, kdy jsou rostliny čerstvě napadené, je důležité ihned zareagovat a nezvané hosty včas odstranit.

Škůdci, se kterými se můžeme ve skleníku setkat, jsou většinou titíž, se kterými se potýkáme na zahradě. Podobná jsou i řešení, kterými proti nim bojujeme – efektivní postřiky a insekticidy.

Mšice

Mezi nevítané hosty patří velmi často mšice. Zpočátku nejsou na první pohled příliš zřetelné. Množí se ale velmi rychle a pohlcují úrodu rychlostí blesku. Zlověstnou čerň, která pokryje celou plochu listů a činí je lepkavými či deformovanými, lze odstranit různými způsoby.

Zvolit lze buď přírodní cestu, anebo hrát „na jistotu“ a sáhnout po účinném postřiku na mšice. Ona přírodní cesta vede přes nasazení vosiček druhu aphidius colemani, pro které jsou mšice kořistí.

Molice

Podobně jako se mšicemi se lze při pěstování ve sklenících setkat také s bílými muškami, tzv molicemi. Ty jsou velice odolné i vůči zimnímu období a přežijí bez problémů i ve skleníkových prostorách. Dobře se umí zachytit na povrchu listů, kde vysávají tkáně, podobně jako to dělají svilušky. Například okurky nebo papriky přestanou díky tomu plodit.

Na dokonání díla zkázy, ke které takto dojde, postačí molicím několik málo dní. Proto pravidelně prohlížejte listy, a to i ze spodní části. Jedině tak můžete napadení včas odhalit a reagovat na něj. Pokud napadení objevíte, je opět čas pro zahradní postřikovač.

rostliny

Jak aplikovat postřiky

Na aplikaci postřiků v interiéru je ideální malý ruční postřikovač, resp. rozprašovač, ruční model s popruhem přes rameno nebo také akumulátorový zádový postřikovač na rozsáhlé plochy. U některých modelů můžete také vyměňovat různé trysky dle vaší potřeby.

Tip: Při opakované aplikaci postřiku proti konkrétnímu škůdci během jedné sezóny je doporučeno přípravek s obsahem účinných látek obměňovat.

Jak na malé škůdce bez chemie

Jak již bylo řečeno, zkusit to lze i jinak než chemickými postřiky proti škůdcům.

Zajímavým způsobem je nastražení speciálních lepivých destiček ve stylu mucholapek. I s nimi můžete polapit škůdce poměrně spolehlivě a bez námahy. Barevně označené destičky, které prostřednictvím své barvy lákají konkrétní druhy škůdců, mají úspěch. Molice vábí žlutá, třásněnky zase modrá.

Ale destičky samotné stačit nemusí, nezapomeňte také pozvat do skleníku i kousek divoké přírody. Takové slunéčko sedmitečné si na mšicích rádo pochutná a zlikviduje kolem 400 mšic za týden. Užitečné jsou i zlatoočky.

Plži

Kromě malých a poměrně nenápadných (nikoliv však málo nebezpečných) škůdců věnujte pozornost také plžům a slimákům. Obzvlášť v teplých a vlhkých dnech se vyskytují nejčastěji. Slimák se uchytí na spodní straně listu, kde si ho ani nevšimnete.

Ve skutečnosti ale dokáže nemilé věci. Napadení listů a stonků může být pro rostlinu fatální. I slimáci se mohou do skleníku snadno dostat a nadělat v něm velkou paseku. Sáhněte po granulovaných přípravcích, tzv. moluskocidy. 

Zdroj obrázku 1: Serhii Bobyk / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: Natallia Ustsinava / Shutterstock.com

———Komerční článek——–

 

 

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here