Česky:
Náprstník červený |
Latinsky:
Digitalis purpurea |
Slovensky:
Náprstník červený |
Náprstník červený (Digitalis purpurea) je dvouletá prudce jedovatá rostlina – krásná, ale v nepovolaných rukou nebezpečná.
Léčivé účinky
- V homeopatii nachází uplatnění při léčení srdeční slabosti.
- Pomáhá při léčbě ledvin.
- Napomáhá léčit deprese, nespavost a migrénu.
- Upravuje krevní oběh a vylučování moči z těla.
- Prospívá proti silnému kašli.
Použití a přípravky
Sesbírané listy je nutné usušit ihned po sběru při cca 65 °C. Sušíme v chodbě ve velkých vázách, kde mohou být rostliny na stojato. Použití této rostliny se doporučuje pouze pod dohledem lékaře. Neodborné užívání může způsobit otravu a vážné zdravotní komplikace!
O náprstníku červeném
Původní výskyt náprstníku červeného (Digitalis purpurea) je jihozápadní Evropa. Dnes je již poměrně rozšířený i u nás a tudíž tu poměrně zdomácněl. Náprstník se vyskytuje na místech bohatých na sluneční svit. Přednostně roste na vlhkých místech s vysokým obsahem živin v půdě. Rostlina je citlivá na mrazivé počasí. Je to velice oblíbená okrasná rostlina.
Dorůstá se výšky až 150 cm. V prvním roce svého růstu vytvoří přízemní růžici a listů a v druhém roce k tomu přidá přímou tmavočervenou rýhovanou lodyhu. Listy jsou na své rubové straně ochlupené. Květenství této rostliny je od června do srpna. Květy vyrůstají v hroznu a mají fialovou barvu. Plodem je tobolka, ve které je umístěno poměrně velké množství semen.
Náprstník je chemicky velmi dobře prozkoumaný. Prakticky v každé části se nachází glykosidy ovlivňující srdeční činnost. V amatérských rukou může být ale nebezpečný.
foto: sualk61, Alan Vernon