Bylinkové doplňky stravy: co je třeba vědět před koupí

  Předpisy zajišťují, že bylinné doplňky splňují výrobní standardy, ale nezaručují, že jsou bezpečné nebo účinné. Než si zakoupíte ten svůj, pečlivě si ho proklepněte. Echinacea zabraňuje nachlazení a rýmě. Ginkgo slouží ke zlepšení paměti. Lněné semínko ke snížení cholesterolu. Seznam bylinných léků pokračuje dál a dál. Bylinné doplňky jsou jedním z dostupných způsobů výživy, který je používán pro lékařské účely po tisíce let.

Kontrola bylinných doplňků stravy

Ale bylinné doplňky obecně nebyly předmětem stejné vědecké kontroly a nejsou tak přísně regulovány jako léky. Například i když výrobci bylinných doplňků musí dodržovat správnou výrobní praxi – zajistit, aby doplňky byly konzistentně zpracovávány a splňovaly normy kvality – nemusí projít stejným schválením jako jiné léky před svým uvedením na trh. Přesto všechny bylinky – včetně bylinných doplňků označených jako „přírodní“ – mohou mít účinky podobné lékům. Cokoliv dostatečně silné, aby vyvolalo pozitivní účinek, jako je snížená hladina cholesterolu nebo lepší nálada, je také dostatečně silné, aby mohlo přinést riziko. Takže je důležité prozkoumat potenciální výhody a vedlejší účinky bylinných doplňků ještě před nákupem. A nezapomeňte si promluvit s lékařem, zvláště pokud užíváte léky, trpíte chronickými zdravotními potížemi, jste těhotná nebo kojíte.

Jsou bylinné doplňky stravy bezpečné?

Bylinné doplňky jsou regulovány, ale ne jako léky nebo jako potraviny. Spadají pod kategorii nazývané doplňky stravy. Pravidla pro doplňky stravy jsou následující:

 • Výrobci nemusí před prodejem doplňků stravy požadovat souhlas Ministerstva zemědělství.
 • Společnosti mohou tvrdit, že produkty doplňují živiny při jejich nedostatku, podporují zdraví nebo jsou spojeny s tělesnými funkcemi – pokud mají podpůrný výzkum.
 • Výrobci musí dodržovat správné výrobní postupy, aby zajistili důsledné zpracování dodávek a dodržování norem kvality. Tyto předpisy jsou určeny k tomu, aby z přísad byly vyjmuty špatné přísady a nečistoty, a také se ujistěte, že správné přísady jsou obsaženy v odpovídajících množstvích.
 • Ministerstvo zemědělství je zodpovědné za sledování doplňků stravy, které jsou na trhu. Pokud Ministerstvo zemědělství zjistí, že výrobek není nebezpečný, může podniknout kroky vůči výrobci nebo distributorům nebo obojím a může vydat varování nebo požadovat, aby byl výrobek odstraněn z trhu.
 • Nicméně tato pravidla nezaručují, že bylinné doplňky jsou pro někoho bezpečné.

Tyto produkty mohou představovat neočekávané riziko, protože mnoho doplňků obsahuje aktivní složky, které mají silné účinky v těle. Například užívání kombinace bylinných doplňků nebo užívání doplňků spolu s předepsanými léky by mohlo vést ke škodlivým, dokonce život ohrožujícím výsledkům. Je důležité si promluvit s lékařem před použitím bylinných doplňků.

Jak můžete vědět, co je v bylinných doplňcích?

Ministerstvo vyžaduje, aby štítky všech bylinných doplňků obsahovaly tyto informace:

 • název bylinného doplňku,
 • jméno a adresa výrobce nebo distributora,
 • kompletní seznam složek,
 • velikost, množství a účinná složka.

Pokud něčemu na štítku s přísadou nerozumíte, požádejte svého lékaře nebo lékárníka o vysvětlení.

Můžeme štítkům na obalech produktů věřit?

Výrobci rostlinných doplňků jsou zodpovědní za to, že tvrzení o jejich produktech nejsou falešná nebo zavádějící a že jsou doložena odpovídajícími důkazy. Ale nejsou povinni předložit tento důkaz Ministerstvu zemědělství. Takže buďte inteligentní spotřebitel. Nespoléhejte pouze na marketing produktu. Podívejte se na objektivní informace založené na výzkumu, abyste mohli zhodnotit tvrzení produktu.

Získejte spolehlivé informace o konkrétním doplňku

 

 • Zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka. Dokonce, i když nevědí o konkrétním doplňku, mohou vás upozornit na nejnovější lékařské pokyny týkající se jeho použití a rizik.
 • Podívejte se na výsledky vědeckého výzkumu.
 • Obraťte se na výrobce. Máte-li dotazy týkající se konkrétního produktu, zavolejte výrobci nebo distributorovi.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here