Naduť madagaskarská. Víte, jaké má zdravotní přínosy?

Naduť madagaskarská, latinsky Bryophyllum daigremontianum – jak již název napovídá, pochází z Madagaskaru. České klimatické podmínky by v zimě nezvládla, proto ji je možné pěstovat pouze jako pokojovou rostlinu. V létě je možné ji umístit ven, ovšem ne na přímé slunce. Bylinka má přímý vzrůst a je charakteristická dle mohutných zubatých listů, které mívají červené, někdy až hnědé skvrny. Naduť se řadí k rostlinám dužinatým, tzv. tlusticovým.

Naduť madagaskarská
Naduť madagaskarská, Autor: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0, Odkaz

Účinky nadutě

  • Pomáhá při léčbě angíny a viróz
  • Je účinná jako dezinfekce
  • Používá se při boji proti paradentóze
  • Zlepšuje vyrážky, akné, bradavice, spáleniny, špatně se hojící rány
  • Zastavuje krvácení
  • Napomáhá při léčbě s revmatem
  • Mívá močopudný účinek
  • Používá se při žaludečních vředech
  • Prokazatelně léčí bércové vředy

Pěstování v ČR

Jak bylo výše zmíněno, u nás je bylinku možné pěstovat pouze ve vnitřních prostorách. Nejlepší je ji pěstovat v kypřejší půdě smíchané s pískem. Přímé slunce ale nemá ráda, vyhovuje ji stín nebo polostín s teplotami nad 30°C. Rostlinu není dobré nechávat ponořenou ve vodě, v létě ji ale o něco větší zalití nevadí. Pokud naduť budete zastřihávat, poroste vám do šířky a vyraší nové větvičky. Květ vykvete pouze ve vyhovujících podmínkách a to fialově, růžově nebo oranžově.

Zpracování

Pro léčbu výše uvedených bodů se nejčastěji využívá šťáva. Dále se zpracovávají čerstvé listy. Sušení by oproti tomu byl velmi komplikovaný proces. Lepšího a zvýšeného efektu lze dosáhnout způsobem tzv. biogenní stimulace dle Filatova. Metoda je založena na principu, kdy utržené listy se po dobu 10 dní nechají v temné a chladné místnosti. Tato úprava bývá lidově nazývána „Elixír života“.

Rostlina se velmi snadno rozmnožuje, prakticky to dokáže bez cizí pomoci. Každý okraj listů má své malé rostlinky. Ty, když odpadnou, tak automaticky zakoření.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here