Naduť madagaskarská, latinsky Bryophyllum daigremontianum – jak již název napovídá, pochází z Madagaskaru. České klimatické podmínky by v zimě nezvládla, proto ji je možné pěstovat pouze jako pokojovou rostlinu. V létě je možné ji umístit ven, ovšem ne na přímé slunce. Bylinka má přímý vzrůst a je charakteristická dle mohutných zubatých listů, které mívají červené, někdy až hnědé skvrny. Naduť se řadí k rostlinám dužinatým, tzv. tlusticovým.
Účinky nadutě
- Pomáhá při léčbě angíny a viróz
- Je účinná jako dezinfekce
- Používá se při boji proti paradentóze
- Zlepšuje vyrážky, akné, bradavice, spáleniny, špatně se hojící rány
- Zastavuje krvácení
- Napomáhá při léčbě s revmatem
- Mívá močopudný účinek
- Používá se při žaludečních vředech
- Prokazatelně léčí bércové vředy
Pěstování v ČR
Jak bylo výše zmíněno, u nás je bylinku možné pěstovat pouze ve vnitřních prostorách. Nejlepší je ji pěstovat v kypřejší půdě smíchané s pískem. Přímé slunce ale nemá ráda, vyhovuje ji stín nebo polostín s teplotami nad 30°C. Rostlinu není dobré nechávat ponořenou ve vodě, v létě ji ale o něco větší zalití nevadí. Pokud naduť budete zastřihávat, poroste vám do šířky a vyraší nové větvičky. Květ vykvete pouze ve vyhovujících podmínkách a to fialově, růžově nebo oranžově.
Zpracování
Pro léčbu výše uvedených bodů se nejčastěji využívá šťáva. Dále se zpracovávají čerstvé listy. Sušení by oproti tomu byl velmi komplikovaný proces. Lepšího a zvýšeného efektu lze dosáhnout způsobem tzv. biogenní stimulace dle Filatova. Metoda je založena na principu, kdy utržené listy se po dobu 10 dní nechají v temné a chladné místnosti. Tato úprava bývá lidově nazývána „Elixír života“.
Rostlina se velmi snadno rozmnožuje, prakticky to dokáže bez cizí pomoci. Každý okraj listů má své malé rostlinky. Ty, když odpadnou, tak automaticky zakoření.