Naduť madagaskarská. Víte, jaké má zdravotní přínosy?

Naduť madagaskarská, latinsky Bryophyllum daigremontianum – jak již název napovídá, pochází z Madagaskaru. České klimatické podmínky by v zimě nezvládla, proto ji je možné pěstovat pouze jako pokojovou rostlinu. V létě je možné ji umístit ven, ovšem ne na přímé slunce. Bylinka má přímý vzrůst a je charakteristická dle mohutných zubatých listů, které mívají červené, někdy až hnědé skvrny. Naduť se řadí k rostlinám dužinatým, tzv. tlusticovým.

Naduť madagaskarská
Naduť madagaskarská, Autor: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0, Odkaz

Účinky nadutě

  • Pomáhá při léčbě angíny a viróz
  • Je účinná jako dezinfekce
  • Používá se při boji proti paradentóze
  • Zlepšuje vyrážky, akné, bradavice, spáleniny, špatně se hojící rány
  • Zastavuje krvácení
  • Napomáhá při léčbě s revmatem
  • Mívá močopudný účinek
  • Používá se při žaludečních vředech
  • Prokazatelně léčí bércové vředy

Pěstování v ČR

Jak bylo výše zmíněno, u nás je bylinku možné pěstovat pouze ve vnitřních prostorách. Nejlepší je ji pěstovat v kypřejší půdě smíchané s pískem. Přímé slunce ale nemá ráda, vyhovuje ji stín nebo polostín s teplotami nad 30°C. Rostlinu není dobré nechávat ponořenou ve vodě, v létě ji ale o něco větší zalití nevadí. Pokud naduť budete zastřihávat, poroste vám do šířky a vyraší nové větvičky. Květ vykvete pouze ve vyhovujících podmínkách a to fialově, růžově nebo oranžově.

Zpracování

Pro léčbu výše uvedených bodů se nejčastěji využívá šťáva. Dále se zpracovávají čerstvé listy. Sušení by oproti tomu byl velmi komplikovaný proces. Lepšího a zvýšeného efektu lze dosáhnout způsobem tzv. biogenní stimulace dle Filatova. Metoda je založena na principu, kdy utržené listy se po dobu 10 dní nechají v temné a chladné místnosti. Tato úprava bývá lidově nazývána „Elixír života“.

Rostlina se velmi snadno rozmnožuje, prakticky to dokáže bez cizí pomoci. Každý okraj listů má své malé rostlinky. Ty, když odpadnou, tak automaticky zakoření.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
TIP
Popis:

Internetový obchod s produkty pro zdraví. Prozdravi je největším internetovým obchodem s doplňky stravy, přírodní kosmetikou, zdravotními přístroji a zdravou výživou v České republice.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Jsme rodinná firma, která se zabývá prodejem a obchodem už od roku 1992. V posledních letech děláme radost lidem přírodní kosmetikou, doplňky výživy, vitamíny, speciálními jedlými oleji a medicínou.

 

nabídka produktů

 

TIP
Popis:

Cílem Pepi je být spolehlivým partnerem pro výběr produktů do domácnosti a na zahradu. Neustále se snaží rozšiřovat sortiment a kvalitu vlastních služeb.

 

Nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here